Prima pagină » Coronavirus » NOU PERICOL ÎN PANDEMIE. Șobolanii vor invada locuințele pe timp de izolare

NOU PERICOL ÎN PANDEMIE. Șobolanii vor invada locuințele pe timp de izolare

NOU PERICOL ÎN PANDEMIE. Șobolanii vor invada locuințele pe timp de izolare

Casele din Marea Britanie vor fi  invadate de șobolani înfometați, din moment de restaurantele, fast-food-urile și orice localuri în care puteau găsi resturi de mâncare au fost închise în timpul pandemiei de coronavirus, anunță experții.

Asociația Britanică pentru Combaterea Dăunătorilor a declarat că se așteaptă ca din ce în ce mai mulți șobolani să se îndrepte spre locuințe în perioada de izolare, potrivit The Mirror.

„Întrucât orașele sunt pustii, există din ce în ce mai puține resturi de alimente în pubele și în apropierea restaurantelor. Așadar șobolanii se vor deplasa spre locuințe pentru a-și găsi hrana de care au nevoie.

Potrivit naturii lor, șobalanii au tendința de a se feri de oameni. Dar, având în vedere că oamenii sunt izolați în case și nu mai merg nestingheriți pe străzi, este posibil ca rozătoarele să devină mai îndrăznețe și să meargă în locuri mai puțin obișnuite pentru ele.

Șobolanii, noul pericol în pandemie

Problema rozătoarelor a început să ia amploare în Marea Britanie. Numărul apelurilor care reclamă prezența dăunătorilor a crecut până la ora actuală cu 50%, potrivit datelor furnizate de Asociația Britanică pentru Combaterea Dăunătorilor.

Instinctul de supraviețuire este mai puternic decât orice pentru rozătoare, așa că Asociația se așteaptă ca numărul invaziilor să crească.

Reprezentanții Asociației îi îndeamnă pe britanci să aibă mare grijă la depozitarea alimentelor și mai ales a resutrilor alimentare.

De asemnea, deșeurile de grădină atrag șobolanii, astfel că membrii asociației avertizează persoanle care se ocupă de grădinărit și au deșeuri de grădină, asupra faptului că șobolanii vor fi atrași de astfel de locuri.

„Când vor rămâne fără surse da hrană se vor mânca între ei. Șobolanii mai mari îi vor mânca pe cei mai mici. Vor mânca fecale și, nu în ultimul rând vor invada locuințele. Șobolanii transmit boli. Deci trebuie să avem mare grijă și să apelăm la specialiși, mai degrabă decât să folosim otravă pe cont propriu”, avertizează reprezentanții Asociației pentru Combaterea Dăunătorilor.

Recomandarea video

Mediafax
Motivul pentru care ar trebui să ștergeți toate numerele de telefon ale vechilor contacte din WhatsApp
Digi24
Cum poate deveni carnea un risc major pentru sănătate chiar înainte să ajungă în congelator. „Consumatorii nu știu asta”
Cancan.ro
Veste tristă: Soțul lui Emily Burghelea este bolnav! Diagnosticul pus de medici a panicat-o pe vedetă: 'Simt nevoia să vă cer ajutorul'
Prosport.ro
FOTO. Sportiva e gata să pozeze în celebra revistă pentru bărbați: „Am fost goală la o fotografie”
Adevarul
Le Monde: cum a ajuns ia românească imortalizată de Matisse un simbol politic al extremei drepte
Mediafax
Trump lansează site-ul TrumpRx pentru medicamente cu prețuri reduse
Click
Locul spectaculos din România care rezistă la 126 de ani după ce a fost construit în Franța. Ce mistere ascunde cel mai impunător viaduct de pe Valea Oltului
Digi24
Dragoș Sprînceană îl acuză pe George Simion că a făcut lobby ca România să fie exclusă din Visa Waiver: „Un mic trădător”. Reacția AUR
Cancan.ro
Cum a ironizat-o Dani Oțil pe Ruxandra Luca în direct: 'Pare și neîmbrăcată, și...'
Ce se întâmplă doctore
Ruxandra Luca, criticată de fani că ar fi prea slabă! Mesajul acid al vedetei de la Antena 1: „Nu sunt perfectă, nu mă pretind a fi”
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
2026: Lista actualizată cu radare fixe. Unde sunt montate camerele cu recunoaștere automată
Descopera.ro
Insula cu cele mai mari resurse naturale ale planetei!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ştrulă: – Intru şi eu să văd cum este! BULĂ: - Ai avut dreptate...
Descopera.ro
O profesoară din India a câștigat Premiul Global pentru Profesori