Prima pagină » Coronavirus » COVID-19. Măsură extremă! De miercuri, purtatul măștii în spații deschise devine obligatoriu!

COVID-19. Măsură extremă! De miercuri, purtatul măștii în spații deschise devine obligatoriu!

COVID-19. Măsură extremă! De miercuri, purtatul măștii în spații deschise devine obligatoriu!

Măsură extremă luată în Spania. De miercuri, devine obligatoriu purtatul măștii în spații deschise, în toată regiunea Catalunia! Decizia autorităților locale a fost luată ca urmare a creşterii numărului de cazuri de Covid-19.

Anunţul a fost făcut de purtătorul de cuvânt al Executivului catalan, Meritxell Budo, care a precizat că măsura va fi adoptată miercuri, 8 iulie, de autorităţile regionale de apărare civilă.

Potrivit unui decret adoptat de guvernul central de la Madrid, măştile sunt obligatorii în spaţii deschise în Spania doar dacă între persoane nu poate fi menţinută o distanţă de cel puţin 1,5 metri.

În regiunea Segria s-au reintrodus măsurile de izolare

În regiunea Segria, care cuprinde și orașul Lleida, aproximativ 210.000 de oameni au revenit de sâmbătă la măsurile de izolare. Timp de două săptămâni, localnicii pot trece de punctele de control ale poliţiei numai pentru a merge la serviciu. Totodată, locuitorilor li s-a recomandat să limiteze cât mai mult întâlnirile și deplasările.

Cotidianul El Pais scrie că în Segria majoritatea noilor cazuri au provenit din ferme, aziluri şi o zonă rezidenţială.

Spania este printre cele mai afectate ţări europene de pandemia Covid-19, cu peste 28.000 decese şi 250.000 de cazuri de infectare confirmate.

Inventatorul măștilor de protecție revine la muncă

Pe de altă parte, povestea lui Peter Tsai, inventatorul măștilor de protecție N95, este fascinantă și descrie perfect efortul omenirii în lupta cu pandemia Covid-19. Peter Tsai s-a retras din activitate în urmă cu doi ani, dar în prezent mai ocupat decât a fost vreodată. Când noul coronavirus a început să se extindă, în luna martie, Peter Tsai (68 de ani), inventatorul măștilor N95, a fost rechemat să ajute la mentenanță, deși se afla la pensie!

Spre deosebire de alte forme de echipament individual de protecție, măștile N95 filtrează contaminanții, făcându-le astfel măștile cele mai protectoare de pe piață.

Recomandarea video

Mediafax
Nicușor Dan, despre delegația României la Washington: „Prezența noastră clarifică relația bilaterală după dubiile din 2024”
Digi24
Soldații SUA sunt copleșiți de atât de multe date de pe câmpul de luptă, încât e nevoie de inteligența artificială pentru sortare
Cancan.ro
Tovarășul lui Alex Bodi l-a înfruntat pe 'Măcelarul lui Bebino'. Avem imaginile întâlnirii de gradul 0
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Forțele ucrainene distrug sistematic apărarea antiaeriană rusă din teritoriile ocupate. Un elicopter Ka-27, lovit în Crimeea
Mediafax
„Care activitate? Că aia de judecată, sigur nu”. Șefa Inspecției Judiciare răspunde după ce mai mulți magistrați s-au plâns că nu mai au acces la alte dosare decât cele în care lucrează. Cum au, de fapt, acces procurorii la dosare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Un aliat al lui Putin amenință puterile europene cu represalii dacă vor confisca nave din „flota fantomă” a Rusiei
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Ce se întâmplă doctore
Cum arată și ce face astăzi Ana Paula Arósio? Actrița din „Terra Nostra” e total schimbată. Nimeni nu o mai recunoaște
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cum a reușit România să exporte banane în valoare de 3,4 milioane de euro?