Prima pagină » Diverse » Compania Swarovski anunță noi concedieri la sediul central din Austria

Compania Swarovski anunță noi concedieri la sediul central din Austria

Compania Swarovski anunță noi concedieri la sediul central din Austria

Producătorul austriac de bijuterii Swarovski a anunţat, marţi, intenţia de a concedia alți 1.000 de angajați din cei 4.600 care lucrează în prezent la sediul central.

Decizia ar fi un răspuns la competiţia intensă şi pierderile provocate de pandemia de coronavirus, scrie Agerpres.

Cele 1.000 de posturi se adaugă primului val de restructurări anunţat la sfârșitul lunii iunie, când Swarovski a informat că va elimina 600 de posturi la nivel mondial, dintre care 200 la centrul său istoric de la Wattens, în apropiere de Innsbruck, ca urmare a scăderii cererii în SUA şi Asia.

Preşedintele Swarovski, Robert Buchbauer, a declarat că aceste concedieri sunt „dureroase, dar inevitabile”. Potrivit acestuia, în 2020 cifra de afaceri a companiei ar urma să scadă cu aproximativ 35% sub pragul de două miliarde de euro.

Conform unui program de restructurare, grupul Swarovski intenţionează să îşi unească sub o singură umbrelă diferite afaceri, care includ, bijuterii, accesorii pentru locuinţe şi parcul de distracţii Swarovski Kristallwelten, la cartierul său general din Watten, provincia Tyrol.

Grupul are 34.500 de angajaţi la nivel mondial şi produce în special bijuterii în Austria, India, Thailanda, Vietnam, Serbia şi SUA, iar produsele sale sunt vândute în aproximativ 170 de ţări, precizează sursa citată.

Austria cere ca ajutorul oferit de UE pentru statele afectate de pandemie să fie destinat „celor mai săraci dintre săraci”

Austria, una dintre cele patru state membre ale Uniunii Europene care își doresc schimbări în ceea ce privește fondul comunitar destinat revenirii economiilor în urma crizei provocate de pandemia de COVID-19, propune ca cea mai mare parte din banii din acest fond să ajungă la statele mai puțin dezvoltate.

Propunerea a fost făcută sâmbătă, 11 iulie, de către cancelarul Austriei, Sebastian Kurz.

Austria, Olanda, Danemarca și Suedia se numără printre cei mai mari contribuabili la bugetul Uniunii Europene și, în general, se opun planurilor ample legate de cheltuieli. Împreună, cele patru state s-au opus ideii acordării de granturi de către Uniune către statele afectate de pandemie, sugerând că împrumuturile ar fi mai potrivite în acest caz.

Mesajul unei românce care lucrează în Austria și s-a întors în țară pe timpul pandemiei: „În Vama Nădlac am îndurat frigul! DSP ne-a urcat îngrămădiți în autobuze”

În perioada pandemiei, sute de femei care lucrează în străinătate ca îngrijitoare s-au întors în țară, pe la Vama Nădlac, acolo unde au fost ținute ore în șir în frig.

Pe lângă abuzurile făcute de firmele de recrutate și autoritățile oarbe la strigătul îngrijitoarelor, pandemia de coronavirus i-a blocat în țară și pe românii care lucrează în străinătate.

Simona Grigorescu a făcut un curs de îngrijitoare și a plecat să lucreze ca pflegerină Austria, în luna ianuarie. Acolo a stat 28 de zile, după care a revenit timp de două zile în țară.

Au urmat 31 de zile în Graz, unde nu a fost înregistrată la VCO. Firma i-a cerut un comision ilegal de 100 de Euro, după care i-a mai cerut alți 275 de Euro.

Din 5 martie până pe 15 aprilie s-a întors în Austria , iar pe 16 aprilie a ajuns în Vama Nădlac, unde a îndurat ore în șir frigul. I-a scris inclusiv lui Raed Aradat, dar fără răspuns. Oamenii au fost ținuti de la 2 dimineața până la ora 8 în frig, în corturi pline de apă.

„DSP ne-a urcat îngrămădiți în autocare și microbuze. Nu a existat nicio distanță! De ce colegele care au fost în izolare la domiciliu nu au fost căutate de DSP?”, a declarat Simona Grigorescu, în exclusivitate pentru Gândul.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
România a indicat Ucrainei ce nave să nu atace în Marea Neagră
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Părinții Victoriei, îngenuncheați de durere lângă sicriu. Mihaela și Cazimir Ionescu, devastați după pierderea fiicei lor
Prosport.ro
Cum și-a împăcat Bogdan Stancu soția după escapada cu prezentatoarea TV. VIDEO
Adevarul
România face eforturi pentru a păstra trupele SUA. Ce ar însemna o retragere americană de pe flancul estic
Mediafax
Tristan Tate se plânge de mâncarea din închisoare și spune că a slăbit aproape 6 kilograme
Click
„Cineva și-a construit o casă pe terenul meu”. Coșmarul unui român care a cumpărat o proprietate în urmă cu 12 ani
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Ce au pus părinții Victoriei Ionescu pe sicriul cu trupul neînsuflețit al fiicei lor. Ți se rupe sufletul! 🥲
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Anunțul pe care îl aștepta toată lumea despre A7. Cristian Pistol anunță data și ora deschiderii celor 47,10 km noi
Descopera.ro
O descoperire schimbă toate planurile pentru viitoarele misiuni pe Lună
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Românii, mai puțin dispuși decât europenii să plătească pentru vizionarea de filme online