Prima pagină » Diverse » SUA și Marea Britanie acuză Rusia că a lansat o nouă armă spațială

SUA și Marea Britanie acuză Rusia că a lansat o nouă armă spațială

SUA și Marea Britanie acuză Rusia că a lansat o nouă armă spațială

Militarii americani și britanici au acuzat joi Rusia de a efectua un test anti-satelit privind armele la începutul acestei luni, spunând că un satelit rus a eliberat un obiect capabil să vizeze un satelit.

Este pentru prima dată când SUA au acuzat Moscova că a testat o astfel de armă

„Comandamentul spațial american are dovezi că Rusia a efectuat un test nedistructiv al unei arme anti-satelit bazate pe spațiu”, a spus comandamentul spațial american într-un comunicat, spunând că, pe 15 iulie, Rusia „a injectat un nou obiect pe orbită de la Cosmos 2543, „un satelit rus care a fost pe orbită din 2019, transmite CNN.

Declarația a adăugat că noul „obiect” a fost lansat în apropierea unui alt satelit rus, activitate despre care comanda a spus că este „în contradicție cu misiunea declarată a sistemului ca satelit inspector”.

„Acțiuni de acest fel amenință utilizarea pașnică a spațiului și riscă să producă resturi care ar putea reprezenta o amenințare pentru sateliți și sistemele spațiale de care depinde lumea. Solicităm Rusiei să evite orice astfel de testări”, a declarat vicepreședintele aerian Harvey Smyth, șeful Direcției spațiale a Regatului Unit a declarat într-un comunicat.

Acuzații ale SUA împotriva Rusiei

Acuzația vine pe fondul tensiunilor crescute dintre Washington și Moscova pe o serie de probleme. În ultimele zile, SUA au acuzat Rusia de o gamă largă de activități, inclusiv atacuri cibernetice asupra organizațiilor implicate în dezvoltarea vaccinului coronavirus, abuzuri ale drepturilor omului și folosirea mercenarilor ruși pentru destabilizarea Libiei. Rapoartele potrivit cărora agenții ruși au oferit stimulente în numerar militanților talibani legați pentru a viza trupele americane din Afganistan au evidențiat în continuare relația tensionată.
În timp ce SUA a acuzat anterior Moscova că a testat arme anti-satelit, aceasta este prima dată când SUA au acuzat în mod public Rusia că a testat o armă „pe orbită”, adică o armă bazată în spațiu.

„Sistemul satelit rus folosit pentru efectuarea acestui test de arme pe orbită este același sistem de satelit pe care l-am ridicat îngrijorările cu privire la începutul acestui an, când Rusia a manevrat în apropierea unui satelit al guvernului american”, gen. John W. „Jay” Raymond, comandant al Comandamentul spațial american și șeful Forțelor Spațiale SUA au declarat într-un comunicat.

„Aceasta este o dovadă suplimentară a eforturilor continue ale Rusiei de a dezvolta și testa sisteme bazate pe spațiu și este în concordanță cu doctrina militară publicată de Kremlin pentru a folosi arme care dețin activele spațiale americane și aliate în pericol”, a adăugat el.

SUA au acuzat, de asemenea, Rusia că a efectuat un test anti-satelit cu rachete în aprilie

Armele anti-satelit rusești și chineze au fost menționate drept unul dintre motivele pentru care SUA au nevoie de o filială militară concentrată pe spațiu, ceea ce a determinat crearea Forței Spațiale pe care o conduce acum Raymond.

Satelitele americane joacă un rol esențial în orice lucru, de la navigație, țintirea armelor și colectarea informațiilor, inclusiv menținerea filelor la programul de arme nucleare din Coreea de Nord și monitorizarea activității militare rusești și chineze, și există îngrijorare cu privire la capacitatea din ce în ce mai mare de la Beijing și Moscova de a viza sateliții.

Cu câteva zile înainte de noul test de arme spațiale ruse, Departamentul de Stat a declarat că intenționează să organizeze o reuniune „Schimb de securitate spațială” cu reprezentanții ruși la sfârșitul acestei luni, spunând că Christopher Ford, secretarul de stat adjunct al SUA în prezent îndeplinind îndatoririle subsecretarului pentru controlul armelor și securității internaționale, finalizase detaliile întâlnirii cu ambasadorul rus.

Ford a trântit joi testul armelor într-un comunicat, afirmând că „Acest eveniment evidențiază susținerea ipocrită a Rusiei de controlul armelor spațiale exterioare, cu care Moscova își propune să restricționeze capacitățile Statelor Unite, fără a avea clar intenția de a opri propriul program de spațiul spațiului – ambele -capacitățile anti-satelit bazate și ceea ce ar părea a fi o armă anti-satelit în orbită. „

Recomandarea video

Mediafax
Un șofer din București a lovit un copac și două ambulanțe SMURD
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Povestea celui mai bogat sat din Ucraina, aflat la graniţa cu România. Paradoxul castelelor din Nyzhnia Apșa
Mediafax
AEP: Peste 2.2 milioane de alegători înscriși pentru alegerile locale parțiale de duminică
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Astronomii descoperă că o forță misterioasă influențează piticele albe