Prima pagină » ALEGERI 2024 » Autoritatea Electorală face precizări: Contestațiile, sesizările sau plângerile privind posibile nereguli în centralizarea voturilor….

Autoritatea Electorală face precizări: Contestațiile, sesizările sau plângerile privind posibile nereguli în centralizarea voturilor….

Autoritatea Electorală face precizări: Contestațiile, sesizările sau plângerile privind posibile nereguli în centralizarea voturilor....

Centralizarea rezultatelor scrutinului din 9 iunie se află în faza de finalizare, anunță, printr-un comunicat, Autoritatea Electorală Permanentă. Documentele au un traseu bine stabilit: procesele verbale pleacă de la birourile electorale ale secțiilor de votare din țară spre birourile electorale de circumscripție județeană, respectiv Biroul Electoral de Circumscripție Nr.42-Municipiul București, apoi la Biroul Electoral Central. AEP nu intervine în procesul de numărare a voturilor sau în activitatea birourilor electorale, mai precizează comunicatul.

Autoritatea Electorală Permanentă a dat publicității un comunicat în care se precizează faptul că AEP nu are atribuții în numărarea voturilor, de înscriere a acestora în procesel-verbale

Autoritatea Electorală Permanentă precizează că nu are atribuții și nu intervine în niciun fel în activitatea de numărare a voturilor, de înscriere a acestora în procesele-verbale, de efectuare a operațiunilor de centralizare a rezultatelor votării, de soluționare a contestațiilor, de renumărare a voturilor ori în activitatea birourilor electorale, indiferent de nivelul la care acestea funcționează. Contestațiile, sesizările sau plângerile privind posibile nereguli în centralizarea voturilor nu sunt de competența Autorității Electorale Permanente, fiind atributul exclusiv al birourilor electorale, în funcție de problematica sesizată, mai reiese din textul comunicatului.

Citește și:

BEC: Rezultatele parțiale ale alegerilor pentru consiliile județene au fost publicate. Care partid a obținut cel mai multe voturi

Alegeri locale în Sector 2: Numărătoarea voturilor a fost finalizată. Rareș Hopincă CÂȘTIGĂ cu o diferență de peste 300 de voturi

Recomandarea video

Mediafax
Ce nu ți se spune despre cutremure. Experții vorbesc despre un fenomen puțin cunoscut
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
27 de țări vor să acceseze fonduri de criză de la Banca Mondială
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Peste 14.000 de mașini electrice Tesla, rechemate. Ce modele sunt vizate?