Prima pagină » Știri politice » Cât de “COOL” era Marcel Ciolacu în tinerețe / Reportaj Recorder: „Mergeam la Casa Tineretului la rockăreală. Și era în majoritatea timpului acolo”

Cât de “COOL” era Marcel Ciolacu în tinerețe / Reportaj Recorder: „Mergeam la Casa Tineretului la rockăreală. Și era în majoritatea timpului acolo”

Ioana Zafira
Cât de “COOL” era Marcel Ciolacu în tinerețe / Reportaj Recorder: „Mergeam la Casa Tineretului la rockăreală. Și era în majoritatea timpului acolo”

Un reportaj publicat, miercuri, de Recorder, dezvăluie o latură mai puțin cunoscută a premierului Marcel Ciolacu. Când avea 21 de ani, actualul șef al Guvernului era pasionat de muzică și mergea des la “rockăreală”.

Reportajul Recorder punctează că Marcel Ciolacu și-a luat examenul de bacalaureat în sesiunea din 1986, iar, pentru că nu a intrat din prima încercare la facultate, a mers în armată, la Otopeni. La întoarcere, și-a cultivat pasiunea pentru muzică, la un club din Buzău.

Puțini și-l pot închipui pe premierul Marcel Ciolacu rocker, scuturându-și pletele pe ritmuri heavy metal. Cu toate acestea, chiar a existat un astfel de episod în viața sa.

Noi mergeam la Casa Tineretului, la Tehnic Club, cum se numea, la rockăreală. Și era în majoritatea timpului acolo, povestește Lionel Zosmer, cu care Marcel Ciolacu se va intersecta, mai târziu, în Clubul Revoluționarilor și în primii ani de politică locală, scrie Recorder.

De altfel, Marcel Ciolacu era un băiat la locul lui și-n liceu, povestește una dintre fostele lui profesoare, inginera Aurora Hoștiuc, care i-a predat Tehnologie, timp de doi ani.

Venea la ore, își vedea de treabă. Acum, că n-o fi fost de 10, o fi fost de 7 sau de 6, de 5 la teză… nu-mi mai aduc aminte notele. Dar în mod sigur a luat bacul, își amintește aceasta.

De Marcel Ciolacu își amintește și Lucia Popa, o fostă vânzătoare, care avea o tarabă în apropierea magazinului familiei premierului.

Vindeau produse alimentare, mezeluri și carne, mai ales. Și de sărbători aduceau pește, că se căuta. Dar aveau vânzătoare, nu vindeau ei. Era magazin cu de toate, nu covrigărie, cum s-a spus, explică Lucia Popa, fostă vânzătoare.

CITEȘTE ȘI:

Ciolacu și Söder fac schimb de tricouri / Ciolacu: ”Ne vedem în FINALĂ!” / Söder: ”Dacă veți juca împotriva Germaniei, nu vă mai urez succes”

Ciolacu îl invită pe premierul bavarez la Castelul lui DRACULA, într-o noapte cu lună NORMALĂ / Söder: Cred că e suficient dacă mâncăm MICI înainte

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
DOCUMENTE. Contractul de lobby al Administrației Nicușor Dan duce la consilierul lui Trump
Digi24
Reacția primarului PSD al Galațiului la declarația lui Sorin Grindeanu, care a ezitat să spună că drona care a explodat este rusească
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Val de ironii după mesajele MApN legate de drona căzută în Galați. Mii de comentarii au împărțit internetul în două: „Blocul era pe direcția dronei”
Mediafax
Anunțul momentului de la Putin. „Războiul din Ucraina se apropie de sfârșit”
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Anchetă după tragedia din Târgu Jiu: informații șocante despre bărbatul suspectat de dublă crimă
Cancan.ro
DOLIU în politica din România! A murit Maria Dina
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cine va plăti mai mult pentru RCA în 2026?
Descopera.ro
Cât de aproape suntem de călătoriile interstelare rapide?
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
Previziunea ambasadorului austro-ungar: România va intra în război împotriva Imperiului