Prima pagină » ALEGERI 2024 » Planul lui George SIMION pentru România / Președintele AUR prezintă programul de candidat la PREZIDENȚIALE / „Ce fel de președinte va fi George?”

Planul lui George SIMION pentru România / Președintele AUR prezintă programul de candidat la PREZIDENȚIALE / „Ce fel de președinte va fi George?”

Președintele AUR, George Simion, prezintă „Planul pentru România”, într-un eveniment organizat la Camera de Comerț. Pe 18 iunie, George Simion și-a lansat oficial candidatura pentru funcția supremă în stat, la Arenele Romane, în mijlocul a 6.000 de oameni.

„Vreau să fiu un președinte care redă puterea românilor”, promite Simion în fața celor aproape 200 de persoane. Președintele AUR își începe prezentare povestind că este frecvent întrebat „Ce fel de președinte va fi George?”.

Este timpul ca românii să-și aleagă conducătorii. Acesta este scopul cu care candidez. Să redau puterea românilor, prin mai multă democrație, declară șeful AUR.

Simion consideră că președintele României trebuie să promoveze drepturile și libertățile individuale, să protejeze proprietatea privată și să asigure alături de Guvern un mediu economic stabil și prosper.

Planul lui Simion are 200 de puncte, conform președintelui AUR. Primul punct prezentat de liderul AUR este „împroprietărirea românilor”. Simion promite case cu 35 de mii de euro pentru români. Și spune că s-a inspirat din planul New Deal al lui FD Roosevelt.

Ceea ce cred că trebuie să facă un președinte este să ia apărarea propriilor cetățeni. Trebuie să impunem firmelor de utilități să construiască toată infrastructura, așa cum prevede legea, trebuie să impună băncilor să nu dubleze sau să tripleze ratele la credite, transmite Simion.

O altă componentă din Planul prezentat de Simion este „reducerea taxării muncii”.

Propunem pentru primii 5000 de lei o taxare de la 47%, cât este în prezent la 25%, pentru ca să putem oferi salarii decente românilor. O să conving românii din diaspora să acceseze aceste case care le sunt destinate lor, sunt destinate familiilor cu copii, care stau în chirii, sunt destinate tuturor românilor.

Însuși George Simion ar putea să beneficieze de un asemenea apartament, pentru că este eligibil și nu este în „conflict de interese”, spune chiar liderul AUR.

Sunt un tânăr proaspăt tătic, nu este conflict de interese, și eu pot să devin proprietar și să am propriul apartament, prin Planul Simion, declara șeful AUR.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Albert Einstein a avut dreptate: Timpul se scurge mai repede pe planeta Marte!