Prima pagină » Emisiuni » Altceva Podcast » Victor Ponta: „I-aș fi OMORÂT, i-aș fi strâns de gât”

Victor Ponta: „I-aș fi OMORÂT, i-aș fi strâns de gât”

Victor Ponta, fost Prim-ministru al României și actual candidat la președinție, a fost invitatul lui Adrian Artene în ediția de miercuri, 16 aprilie, a podcastul „Altceva cu Adrian Artene”. În cadrul interviului, Ponta a discutat despre momentele în care se afla la Parchet, dar și despre schimbările din sistemul de justiție din România.   Urmăriți aici, integral, podcastul „Altceva cu Adrian Artene”.

Victor Ponta: „Nici statul nu e perfect, nici omul nu e perfect

În cadrul podcastului „Altceva cu Adrian Artene”, Victor Ponta a vorbit despre cazul celebru al lui Miron Cozma. Ponta a povestit despre tensiunea incredibilă pe care o simțea atunci, și cât de similară este acea tensiune cu cea de acum. Acesta a menționat că lupta dintre om și stat este una care creează tensiuni majore, resimțite general.

„Am fost în echipa aia mică, nu ca factor decizional, în niciun caz, că eram la început, echipă care s-a ocupat de dosarul Miron Cozma. Și acum țin minte și uite, regăsesc azi atmosfera aia de tensiune extraordinară, în care se luptă statul cu un om. O să câștige omul, să câștige statul…. E bine dacă o să câștige omul? Dar câștigă statul? Nici statul nu e perfect, nici omul nu e perfect. Dar țin minte că a fost o tensiune foarte mare. Mă gândesc că și acuma, zilele astea, tot cam așa e.”, a menționat politicianul.

Ponta: „Mi-am și luat permis de portarmă, mi-au dat un pistol carpați

În continuarea discursului, Ponta a povestit că frică efectivă nu a simțit, mai ales că locuia în cartierul în care a și crescut, dar că a decis, la un moment dat, să își ia permis de portarmă, doar preventiv. După cum menționează politicianul, nu l-a folosit niciodată, nefiind cazul. Acesta precizează și că pentru a folosi o armă, mai ales în scopul de a leza pe cineva, trebuie să ai o anumită gândire, un anume tip de pregătire.

„Eu stăteam și atunci, unde am stat tot timpul, la Gara de Nord. Cumva nu-mi era frică fiindcă era cartierul meu. Îi știam pe toți, și pe schimbătorii de valută, și pe ăia care duceau fete. Cred că am avut unu sau două dosare. La un moment dat, știu că mi-am și luat permis de portarmă, mi-au dat un pistol carpați. De fiecare dată mă gândeam dacă aș fi în stare chiar să-l folosesc. Mulțumesc de Dumnezeu n-a fost nevoie. Mă și gândesc, bine, am un pistol și ce fac? Chiar am curaj să trag într-unul? Că trebuie să ai o anumită mentalitate și pregătire.”, a povestit Ponta.

Procurorul nu trebuie să fie o vedetă”, a menționat politicianul.

Victor Ponta a vorbit și despre diferențele dintre procurori și judecători. Și-a amintit cu plăcere de perioada când era procuror, dar și de momentele tensionate în care încerca, cu patos, să rezolve anumite investigații. Acesta a menționat și șefii buni pe care i-a avut și care „i-au ținut spatele”.

„Judecătorul e un pic mai detașat. Procurorul e și pătimaș. Asta a fost pentru mine lecția pe care mi-o spunea George Bălan, țin minte, maestru nostru procuror. Nu cu patimă, nu cu patimă. Avem probe, îl băgăm. N-avem probe, chiar dacă nu vă place de el. De multe ori, erau câte unii, în fața mea, i-aș fi omorât, i-aș fi strâns de gât. Dar n-aveam probe pentru ei. Victor, asta e job-ul nostru. Ia ea și strânge probe, dacă vrei să-l băgăm pe ăla la închisoare. Nu-l bagi, doar că știi tu sau că nu-ți place de el, că nu ăsta e rolul nostru. Ceea ce după s-a deformat. Am simțit-o și pe pielea mea. Hai să-l înfundăm pe ăla, chiar dacă n-avem probe, nu contează. Dacă îl și urăște lumea sau dacă ne facem și reclamă, hai să o facem. Procurorul nu trebuie să fie o vedetă. Pe de altă parte, am avut șefi în Parchet, care, cum se zice, ne-au ținut spatele. Făceți-vă treaba, nu vă luați după ce scrie în presă. Dacă vă laudă, dacă vă înjură, făceți-vă treaba. Ne-au și temperat partea asta de patimă. Vreau să-l termin pe ăla, să-l omor, să arestez 50 de oameni. Lauda e că te duci să îl condamne.”, a explicat Victor Ponta.

Victor Ponta: „Erai dat de exemplu negativ

În final, Ponta a explicat diferențele dintre mediul actual și timpul în care activa el. Cu regret, vorbește despre cum timpurile s-au schimbat. Menționează că o achitare a unui criminal era o bilă neagră pentru procuror. Era cel mai mare feedback pe care putea un procuror să îl primească.

„Mai e ceva ce după aceea s-a stricat. Domnule, dacă aveai o achitare, nu mai vorbesc de arestat, să ai pe unu și să fie achitat, vai de capul meu, te zburau de acolo. N-aveai voie să promovezi. Erai dat de exemplu negativ. Acesta era ratingul procurorului. Păi știi cum era? Era o chestie de evaluare a muncii.”, a menționat fostul Prim-ministru.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman