Bugetul Sectorului 1, în valoare de 2,4 miliarde de lei, aprobat în ședința Consiliului Local

Publicat: 27 03. 2025, 17:14
Actualizat: 27 03. 2025, 17:17

Consilierii locali ai Sectorului 1 au votat bugetul pentru anul 2025, care are o valoare de 2,4 miliarde de lei. Proiectul a trecut cu 19 voturi pentru și 4 împotrivă.

„După o săptămână de dezbateri publice intense și constructive, în care am avut întâlniri și am ascultat sugestiile comunității locale, proiectul de hotărâre a fost aprobat, în ședința de astăzi, cu 19 voturi pentru și doar 4 împotrivă. Astfel, bugetul de 2,41 miliarde lei a fost împărțit echilibrat între necesitățile Sectorului 1 și orientat mai mult spre dezvoltare. Secțiunea de funcționare este de 1,43 miliarde lei, mai puțin cu 239 milioane lei față de anul 2024, iar secțiunea de dezvoltare primește 988 milioane lei, mai mult cu 93 milioane lei decât în anul precedent”, transmite Primăria Sectorului 1.

Potrivit edilului Sectorului 1, bugetul pe 2025 „pune accent pe dezvoltare”.

„Acest buget reflectă nevoile reale ale comunității. Este un buget care pune accent pe dezvoltare, eficiență și transparență. Proiectul de buget a fost îndelung dezbătut cu reprezentanții școlilor, spitalelor, federațiilor sportive, grupurilor de inițiativă civică și cu administratorii și președinții de bloc”, a declarant primarul Sectorului 1, George Tuță.

Se demarează procedura de cumpărare a Casei Memoriale „Dinu Lipatti”

Un alt proiect aprobat în ședința de joi îl reprezintă realizarea unui proiect pilot în parteneriat cu asociațiile civice locale, denumit „Micro spații verzi de comunitate”.

„Tot azi, consilierii locali au aprobat demararea procedurilor pentru achiziția Casei Memoriale „Dinu Lipatti”, monument istoric situat pe Bulevardul Lascăr Catargiu nr. 12. Imobilul găzduiește Centrul Cultural Casa Artelor „Dinu Lipatti” și păstrează elemente originale valoroase din punct de vedere cultural și istoric”, mai transmite Primăria Sectorului 1.