RĂZBOI în Orientul Mijlociu, ziua 654. Consilier apropiat al ayatollahului Khamenei, primit de Vladimir Putin la Moscova

Publicat: 21 07. 2025, 07:36
RĂZBOI în Orientul Mijlociu, ziua 654. Consilier apropiat al ayatollahului Khamenei, primit de Vladimir Putin la Moscova / foto cu caracter ilustrativ, sursa: Profimedia

Președintele rus Vladimir Putin l-a primit la Kremlin pe Ali Larijani, consilier apropiat al ghidului suprem iranian Ali Khamenei, pentru a discuta despre dosarul nuclear iranian.

„Ali Larijani a transmis evaluări ale situației care se agravează în Orientul Mijlociu și în jurul programului nuclear iranian”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov.

Rusia – Iran, parteneriatul care îngrijorează Occidentul

Vladimir Putin a exprimat „pozițiile binecunoscute ale Rusiei privind modul de a stabiliza situația în regiune și privind soluționarea politică a problemei programului nuclear iranian”, a adăugat Peskov.

Această întâlnire intervine în momentul în care o sursă diplomatică germană a declarat pentru AFP, duminică, că Regatul Unit, Franța și Germania intenționează să poarte noi discuții cu Teheranul privind programul său nuclear în următoarele zile.

Potrivit agenției de presă iraniene Tasnim, Teheranul a acceptat să poarte discuții cu cele trei țări europene, potrivit unei surse anonime. Consultări sunt în curs privind data și locul negocierilor, mai scrie Tasnim.

Săptămâna trecută, Rusia a criticat un articol din media americană Axios, care cita trei surse anonime apropiate de dosar, potrivit căruia Putin ar fi „încurajat” Iranul să accepte un acord cu SUA care ar împiedica Teheranul să îmbogățească uraniu.

Teheranul este suspectat de țările occidentale și de Israel că vrea să dezvolte bomba atomică, acuzație pe care o dezminte Iranienii susțin că au tot dreptul din lume de a derula un program nuclear în scopuri civile.

RECOMANDAREA AUTORULUI: