Salina Praid, cea mai vizitată mină de sare din România, ÎNCHISĂ din nou din cauza infiltrațiilor

Publicat: 09 05. 2025, 12:35
Actualizat: 09 05. 2025, 12:38

Salina Pride a fost închisă din nou, din cauza infiltrațiilor provocate de ploile abundente, din ultima perioada. Autoritățile au intervenit cu utilaje și echipamente speciale, însă accesul în subteran rămâne blocat pentru o perioadă nedeterminată, până la remedierea problemelor.

Precipitațiile abundente din județul Harghita au provocat creșterea debitului afluenților râului Corund, iar apa s-a infiltrat în zona subterană a minei de sare de la Pride.

Mai multe echipaje de la Apele Române și pompieri fac eforturi zi și noapte pentru evacuarea apei. Autoritățile acționează cu trei motopompe de mare capacitate și mai multe excavatoare. Intervenția are loc cu sprijinul Apelor Române Mureș, Olt și Crișuri și cu tehnicieni specializați și utilaje grele.

Din cauza infiltrațiilor, pericolul rămâne ridicat pentru vizitatori, iar autoritățile n-au anunțat deocamdată când va fi reluat accesul în zonă. Reprezentanții minei au reamintit că nu este pentru prima dată când se confruntă cu această problemă. Și anul trecut, tot în luna mai, activitatea a fost oprită din cauza infiltrațiilor. De această dată, amploarea fenomenului este și mai mare, iar lucrările pot dura mai multe zile.

FOTO: Facebook – Parajdi Sóbánya – Salina Praid – Salt mine Praid

Citește și:

Grindina a făcut ravagii în România. Mai multe mașini și case au fost distruse, iar terenurile agricole și străzile s-au inundat

Salinele exploatate turistic primesc un „boost” financiar/SALROM vrea să valorifice golurile miniere din saline

Stațiunea din ROMÂNIA renumită pentru lacurile sale helioterme unice în Europa. Cât costă cazarea în minivacanța de Ziua Copilului