Prima pagină » Coronavirus » Dominic Fritz a intrat în izolare după ce viceprimarul Timișoarei și secretarul general al instituției s-au infectat cu COVID-19

Dominic Fritz a intrat în izolare după ce viceprimarul Timișoarei și secretarul general al instituției s-au infectat cu COVID-19

Dominic Fritz a intrat în izolare după ce viceprimarul Timișoarei și secretarul general al instituției s-au infectat cu COVID-19

Ruben Laţcău, viceprimarul municipiului Timișoara, şi Caius Şuli, secretarul general interimar al instituției, au fost diagnosticați cu COVID-19. Edilul Dominic Frtiz a intrat în izolare.

Primăria Timișoara mai anunță că Ruben Lațcău este asimptomatic, în timp ce Caius Șuli prezintă simptome ușoare. Pentru moment, nu este sigur dacă există o legătură între cele două cazuri. Cei doi au respectat normele de siguranță, au purtat mască și purtat distanța socială.

Dominic Fritz a fost testat negativ miercuri seară, dar, pentru siguranță, a optat să lucreze de acasă și să intre în izolare. Primarul va repeta testul la finalul săptămânii în curs.

Dominic Fritz: “Trebuie să fim atenți!”

S-a efectuat, deja, o dezinfecţie pe palierul pe care se află birourile celor infectați, iar tot personalul angajat din zona respectivă va fi testat.

Întâlnirile pe care le-am programat pentru această săptămână vor avea loc pe zoom, iar dosarele le voi primi la semnat, în continuare, pentru ca activitatea Primăriei să nu fie perturbată. Ştiu că se apropie Crăciunul şi am vrea, pentru un timp, să uităm de toate grijile anului acesta. Dar, din păcate, tocmai pentru că se apropie Crăciunul trebuie să fim mai atenţi. Să purtăm masca, să păstrăm distanţa, să evităm întâlnirile nenecesare, ca să fim bine de sărbători” a declarat Primarul Timişoarei, Dominic Fritz.

Încă 265 cazuri noi de COVID-19 în Timiș

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică (GCS), în ultimele 24 de ore, în Timiș, au fost diagnosticate cu noul coronavirus 265 persoane. S-au efectuat 2.052 teste. De asemenea, șase oameni au decedat. În clipa de față, în spitalele din Timișoara și din județ sunt internați 383 pacienți cu COVID-19, dintre care 61 sunt în stare gravă la Terapie Intensivă.

De la inceputul pandemiei, în Timiș s-au înregistrat peste 22.797 de infectări cu coronavirus. 489 de oameni au pierdut lupta cu boala.

Recomandarea video

Mediafax
Alexei Navalnîi a fost otrăvit. Acuzații grave aduse Rusiei de cinci state europene
Digi24
Militarii NATO, învinși de ucraineni. Un exercițiu a arătat cum o echipă mică de operatori de drone a câștigat în fața aliaților
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Fostă patinatoare, jefuită și ucisă brutal. A fost împușcată în propria mașină, la doar 28 de ani
Mediafax
Stubb: Imperialismul și expansiunea sunt înscrise în ADN-ul lui Putin și al Rusiei
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
De ce a ars femeia din mașina cuprinsă de flăcări în București, iar bărbatul a scăpat. Cum s-a petrecut tragedia
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
România, printre ultimele locuri din lume la adopția de mașini electrice
Descopera.ro
Balcanii și Marile Puteri. Ce se întâmpla aici în anii 1912–1913
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Ce părere mai au principalii aliați ai NATO despre SUA?