Prima pagină » Diverse » Liderii Europei discută despre marșul lui Prigojin, de sâmbătă

Liderii Europei discută despre marșul lui Prigojin, de sâmbătă

Liderii Europei discută despre marșul lui Prigojin, de sâmbătă

Ultima reuniune formală a Consiliului European dinaintea vacanței de vară abordează o gamă largă de subiecte, de la războiul Rusiei în Ucraina, situația economică și o dezbatere strategică asupra Chinei, până la securitate, apărare și migrație. Dar, liderii UE au pus pe masa și un subiect, care nu este pe agenda oficială: consecințele acțiunilor de la sfârșitul săptămânii trecute ale mișcării Wagner și poziția lui Putin. „Este elefantul din cameră”, a spus un diplomat la nivel înalt al UE, citat de AP.

Înaintea dejunului de lucru, mesajul predominant al liderilor a fost de sprijin pentru Ucrain. Cancelarul german a transmis că trebuie să ne pregătim pentru ca războiul să dureze mult timp.

Este important să ne consultăm și să spunem că suntem gata să rezistăm pe termen lung, cu sprijin financiar și umanitar necesar pentru Ucraina, dar și când vine vorba de arme, a declarat Olaf Scholz.

Ce spun liderii europeni despre marșul lui Prigojin

La summit, au fost șefi de stat și de guvern care au exprimat opinii despre acțiunea grupului Wagner, condus de Evgheni Prigojin, acum exilat în Belarus. Unii au spus că revolta l-a slăbit pe Putin, dar asta nu înseamnă că Occidentul se poate relaxa. Iar șeful NATO a declarat că este o chestiune internă a Rusiei.

Revolta pe care am văzut-o în weekend demonstrează că există fisuri și diviziuni în sistemul rus. În același timp, este important să subliniem că acestea sunt chestiuni interne ale Rusiei, a spus Secretarul General NATO, Jens Stoltenberg.

„Cred că președintele rus a fost slăbit”, a fost opinia Cancelarului german.

Șeful UE pentru politică externă crede, în schimb, că un Putin slăbit este un pericol mai mare. Borrell. „O Rusia instabilă devine, de asemenea, un risc”, a spus Josep Borrell.

Ucraina așteaptă garanții pentru intrarea în NATO

Înaintea reuniunii, ministrul de Externe ucrainean, Dmitro Kuleba, a vorbit la telefon cu Jens Stoltenberg și i-a cerut ”claritate cu privire la apartenența Ucrainei la Alianță.”


Secretarul general al NATO a spus că viitoarea apartenență a Ucrainei la Alianță va fi discutată după summitul din iulie de la Vilnius. El este sigur că aliații „vor trimite un semnal foarte puternic de sprijin Ucrainei”.

Tot la summit-ul NATO se așteaptă ca aliații „să anunțe noi angajamente în ceea ce privește sprijinul militar pentru Ucraina”, conform declarațiilor lui Stoltenberg

Recomandarea video

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
BREAKING despre Dan Petrescu! Din păcate, e adevărat
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar