Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „Europa are foarte puține de spus în conflictul din Orientul Mijlociu”

VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „Europa are foarte puține de spus în conflictul din Orientul Mijlociu”

Prof. univ. dr. Dan Dungaciu, director general Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu“ al Academiei Române, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Conform acestuia, Europa nu are „o poziție coerente” în legătură cu ceea ce se întâmplă în Orientul Mijlociu. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Președintele Franței, Emmanuel Macron, a declarat că trebuie să se evite escaladarea regională în urma conflictului dintre Israel și Hamas, considerând că o soluție cu două state este necesară pentru pacea din Orientul Mijlociu.

„Ca președintele unui stat care cuprinde cea mai mare minoritate evreiască din lume, cu excepția Israelului și SUA, Macron are de ținut în aer două bile. La nivelul soluțiilor, a vorbit despre o coaliție de voință care să lupte împotriva Hamas și să rezolve problema după ce Hamas dispare. Asta e o chestiune foarte complicată și nu e limpede. În acest moment, eu nu am văzut nicio reacție are să sugereze că ar fi negociat asta cu partenerii. Macron ori a fost un reprezentant al Europei, care a vorbit în numele europenilor, deci având un soi de inițială discuție sau negociere, ori a fost un reprezentat al Franței care a făcut o propunere”, a declarat Dan Dungaciu.

În ceea ce privește Europa, acesta nu are prea multe lucruri de spus în ceea ce privește situația din Orientul Mijlociu, consideră analistul politic.

„Europa are același cuvânt de spus precum în conflictul cu Ucraina, adică mai deloc. UE a fost coerentă, fără să aibă nicio inițiativă și fără să știe cum va gestiona chestiunea ucraineană când ea se va fi încheiat. Va avea două chestiuni de gestionat: relația cu Ucraina și relația cu Federația Rusă. În ceea ce privește Orientul Mijlociu, debandada a fost și mai mare. Dacă va aduceți aminte, la început s-a vorbit despre oprirea ajutorului pentru Palestina. UE, în acest moment, n-a reușit să aibă o poziție coerentă în privința a ceea ce se întâmplă acolo. Nuanțele sunt mari. Este o întreagă discuție în care fiecare pune accentele cum dorește. Europa nu face doar discuții de salon, pentru că o mulțime furioasă se află astăzi pe teritoriul UE”, a menționat Dungaciu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Mediafax
Gripă: Două noi decese, înregistrate în România
Digi24
Scandal uriaș la Hollywood: Will Smith, acuzat de „comportament prădător” și „grooming” de un violonist din turneul său
Cancan.ro
Loredana Groza, îngenuncheată de durere la înmormântarea tatălui. Momentul în care artista a cedat lângă sicriu
Prosport.ro
Loredana Groza, mărturisire care a mișcat-o pe Simona Halep înainte ca tatăl artistei să se stingă din viață
Adevarul
Ce le spune o româncă născută în Haiti celor care o atacă pentru culoarea pielii: „Identitatea culturală nu se măsoară în sânge”
Mediafax
Avalanșă de mari dimensiuni în Munții Făgăraș, declanșată accidental de doi schiori
Click
Anunțul momentului pentru românii care stau la casă! Singura construcție din curte pentru care nu mai iei amendă de până la 100.000 de lei
Digi24
Vladimir Putin i-a trimis lui Donald Trump „dovezile” că Volodimir Zelenski a vrut să-l asasineze
Cancan.ro
Cum au apărut Loredana Groza și fratele ei la înmormântarea tatălui lor. Ținuta atipică aleasă de artistă
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate acum Daniela Gyorfi din cauza intervențiilor estetice! Fanii s-au șocat când au văzut-o
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Cea mai scumpă Dacia Bigster. Transformare radicală pentru cel mai nou SUV din gama Dacia
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Ultima rudă a păsării dodo, observată într-o pădure tropicală îndepărtată din Samoa