Fostul președinte al Columbiei a fost condamnat la 12 ani de AREST la domiciliu pentru obstrucţionarea justiţiei şi manipulare de martori

Publicat: 02 08. 2025, 10:22
FOTO - Caracter ilustrativ

Fostul președinte al Columbiei, Alvaro Uribe, a fost condamnat la 12 ani de arest la domiciliu pentru obstrucţionarea justiţiei şi manipulare de martori. Politicianul a devenit primul fost șef de stat privat de libertate din Columbia.

Alvaro Uribe a participat virtual la audieri, iar verdictul a fost aspru. Acesta a primit 12 ani de arest la domiciliu, nu mai poate deţine orice funcţie publică timp de mai mult de opt ani şi va trebui să plătească o amendă de aproximativ 837.000 de dolari.

Judecătoarea Sandra Heredia a stabilit că Alvaro Uribe a încercat să influenţeze declaraţiile a trei foşti membri ai unor grupări paramilitare. Politicianul a negat acuzațiile și a calificat procesul ca pe o „persecuție politică”. Fostul președinte al Columbiei va face apel la această decizie.

Alvaro Uribe a fost preşedintele Columbiei între 2002 şi 2010, o perioadă în care armata a obţinut succese importante împotriva gherilei Forţele Armate Revoluţionare ale Columbiei (FARC).

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Axios.com: Cine câștigă și cine pierde în contextul războiului comercial declanșat de TRUMP /Grupurile de retail vor transfera clienților majorările

Donald Trump vrea suplimentarea asistenței UMANITARE în Fâșia Gaza /„Vrem să ajutăm oamenii”

Ministrul Sănătății îi solicită DEMISIA șefului Centrului de Arși Grav de la Spitalul Floreasca, după descoperirea focarului de Candida auris