Tensiuni între SUA și Columbia. Donald Trump amenință cu introducerea de noi taxe vamale/Casa Albă renunță după obținerea unui acord cu Bogota

Publicat: 27 01. 2025, 08:44
Tensiuni între SUA și Columbia. Donald Trump amenință cu introducerea de noi taxe vamale/Casa Albă renunță după obținerea unui acord cu Bogota

Statele Unite și Columbia au fost în pragul unei crize diplomatice duminică, după ce președintele american, Donald Trump, a amenințat cu tarife vamale și sancțiuni deoarece Bogota a refuzat să accepte aterizarea mai multor avioane militare care transportu persoane deportate din SUA.

Deranjat de decizia autorităților columbiene, Trump a avertizat imediat că ar putea impune taxe vamale asupra bunurilor importate din Columbia și alte sancțiuni financiare. Conflictul a fost evitat, însă, după ce Columbia a fost în cele din urmă de acord să accepte migranții, iar Casa Albă a anunțata că nu va introduce sancțiunile cu care a amenințat președintele, arată Reuters.

„Guvernul Columbiei a fost de acord cu toate condițiile președintelui Trump, inclusiv cu acceptarea nerestricționată a tuturor străinilor originari din Columbia și întorși din Statele Unite, inclusiv cu aeronavele militare americane, fără limitare sau întârzieri”, se arată în comunicat al Casei Albe.

Totuși, conform instituției, Trump nu a renunțat de tot la idee, ci așteaptă să vadă cum se vor comporta în continuare autoritățile de la Bogota. Proiectele de ordine care impun taxe vamale și sancțiuni Columbiei vor fi „ținute în rezervă și nu vor fi semnate, cu excepția cazului în care Columbia nu respectă acest acord”, se adaugă în document.

„Evenimentele de astăzi arată clar lumii că America este din nou respectată. Președintele Trump (…) se așteaptă ca toate celelalte națiuni ale lumii să coopereze pe deplin pentru a accepta deportarea cetățenilor lor prezenți ilegal în Statele Unite”, se arată în declarația Casei Albe.

Columbia confirmă acordul

Într-o declarație transmisă duminică seara, ministrul columbian de Externe, Luis Gilberto Murillo, a declarat că „impasul cu SUA a fost depășit”.

„Guvernul Columbiei are avionul prezidențial pregătit pentru a facilita întoarcerea columbienilor care urmau să sosească în țară în această dimineață cu zboruri de deportare”, transmite instituția.

Declarația nu face referire în mod expres la faptul că acordul ar include zboruri militare, dar nu contrazice anunțul Casei Albe.

Murillo și ambasadorul Columbiei în Statele Unite se vor deplasa la Washington în zilele următoare pentru a urmări acordurile dintre cele două guverne, se mai arată în comunicatul columbian.

Avertismentele lui Donald Trump

Potrivit BBC, Donald Trump a pregătit taxe vamale de 25% pentru toate mărfurile columbiene, după ce Bogota a interzis duminică aterizarea a două avioane militare americane.

Președintele Columbiei, Gustavo Petro, a răspuns inițial spunând că țara sa va accepta cetățenii repatriați în „avioane civile, fără a-i trata ca pe niște criminali”.

După ajungerea la un acord, Columbia a transmis că va fi menținut un dialog cu autoritățile americane pentru a „garanta demnitatea cetățenilor noștri”.

Casa Albă a salutat acordul cu Columbia ca fiind o victorie a lui Trump.

CITEȘTE ȘI:

SUA: Sute de migranți au fost arestați ca urmare a noilor politici anti-imigrație ale lui Donald Trump

Ordinul prin care Donald Trump vrea să limiteze dreptul la cetățenie a fost BLOCAT. „Este vădit neconstituțional”

Sursa foto: Profimedia