Trump inventează FISCUL EXTERN în ziua investirii: ”Vom începe să-i punem să plătească pe cei care fac bani pe spinarea noastră din comerţ”

Publicat: 14 01. 2025, 22:03
Actualizat: 14 01. 2025, 22:09

Donald Trump promite să-i taxeze mai puţin pe americani şi să-i ardă pe străini, adică să crească în mod semnificativ taxele vamale din prima zi a investiturii. El va propune marţi înfiinţarea unui serviciu al Fiscului specializat în venituri bugetare din afara Statelor Unite, relatează AFP.

”Anunţ azi (marţi) că voi înfiinţa o Direcţie a Finaţelor Externe care să ne colecteze taxele vamale şi toate veniturile provenind din străinătate”, anunţă pe reţeaua sa, Truth Social, Donald Trump.

El scrie ”externe” cu majuscule pentru a sublinia paralela pe care o face cu Direcţia Finaţelor Interne (”Internal Revenue Service”, IRS. Fiscul american).

Este o modalitate prin care vrea să se asigure că, în preşedinţia sa, presiunea fiscală va va apăsa mai mult asupra restului lumii decât asupra ”poporului nostru măreţ”.

Canada, Mexic și China, pricipalii dușmani comerciali

”Vom începe să-i punem să plătească pe cei care fac bani pe spinarea noastră din comerţ, iar ei vor începe în sfârşit să-şi plătească partea dreaptă”, anunţă miliardarul.

El anunţă că data înfiinţării acestei administraţiei este 20 ianuarie, adică ziua învestirii sale.

În campania sa prezidenţială, Donald Trump a promis scăderi de impozite masive şi impunerea unor bariere vamale mari inclusiv vecinilor săi Canada şi Mexicul. El şi-a anuţat voinţa de a impune taxe vamale de 10-20% tuturor produselor care intră în Statele Unite şi de până la 60 sau 100% producelor din China.

Citiți și: De ce insistă Donald Trump ca GROENLANDA să devină teritoriu american. Insula ar putea aduce avantaje uriașe Washingtonului