Halep a fost învinsă în turul secund al turneului de la Roma. Simona pleacă acasă după primul meci – VIDEO

Publicat: 16 05. 2019, 16:39

Românca a început bine partida, a câștigat de două ori pe serviciul adversarei, adjudecându-și primul set după 33 de minute. Lucrurile s-au complicat pentru Halep în setul doi, pierdut cu 5-7, după ce Vondrousova a făcut break la ultimul game al actului.

În decisiv, Halep a acuzat probleme medicale și a solicitat intervenția fizioterapeutului, dar și a antrenorului Daniel Dobre. Acesta a sfătuit-o pe Simona să continue partida în cazul în care consideră că mai este aptă, însă românca nu s-a mai ridicat la nivelul său obișnuit. Vondrousova a făcut break-ul la 4-3 și a câștigat cu 6-3, după un meci care a durat puțin peste două ore.

Astfel, România rămâne cu o singură reprezentantă pe tabloul feminin de simplu de la Roma. Mihaela Buzărnescu (29 WTA) o va întâlni în optimi, astăzi, în jurul orei 18, pe liderul mondial Naomi Osaka.