Prima pagină » ALEGERI 2024 » Cât „costă” un loc de parlamentar? / CIUCĂ: Este vorba de contribuţia legală. E o limită MAXIMĂ şi în funcţie de aceasta fiecare dă cât poate”

Cât „costă” un loc de parlamentar? / CIUCĂ: Este vorba de contribuţia legală. E o limită MAXIMĂ şi în funcţie de aceasta fiecare dă cât poate”

Nicolae Ciucă spune că locul de parlamentar nu se „plătește”, ci fiecare membru vine cu o „contribuție financiară”.

Președintele PNL a fost întrebat marți dacă se plătesc locurile pe listele la alegerile parlamentare, în contextul acuzațiilor din cadrul AUR.

Nu este vorba de a plăti un loc de parlamentar, ci este vorba de contribuţia legală pe care fiecare dintre noi putem să o aducem din punct de vedere financiar, pentru a susţine campania, fapt care ulterior se decontează de către AEP, a explicat Nicolae Ciucă.

Întrebat dacă există o anumită sumă impusă în cadrul partidului, Nicolae Ciucă a răspuns că este „o limită maximă şi în funcţie de aceasta fiecare dă cât poate”.

Reamintim că deputatul Ringo Dămureanu a declarat în plenul Camerei că la AUR se cer 60.000 de euro pentru o candidatură pentru un loc. Acesta a fost exclus din AUR după ce a cerut demisia din funcţia de președinte al partidului  a lui George Simion, pe care l-a numit „impostor politic”.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
Guvernul scade acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Toate măsurile pentru reducerea prețului la motorină
Digi24
Ucraina a atacat ultima mare conductă prin care ajunge petrolul rusesc în Europa, acuză Gazprom
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Șeful Forțelor Navale Române: „Există motive care mă țin noaptea treaz”. Adevărul despre pericolul minelor marine și amenințarea Rusiei
Mediafax
60% dintre judecătorii federali din SUA folosesc tot mai mult Inteligența Artificială ca să redacteze hotărâri sau să îi ajute în audieri, deși știu că este nesigură
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Cine ar putea fi criminalul medicului Cristian Staicu. Ce au descoperit anchetatorii
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Dovedit științific! Cei care fumează au creierul mai mic
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Probleme pentru echipajul Artemis 2 în drum spre Lună! Ce a transmis NASA?