Prima pagină » ALEGERI 2024 » Marcel Ciolacu a votat la Buzău. „Astăzi, românii au de ales între STABILITATE și haos”

Marcel Ciolacu a votat la Buzău. „Astăzi, românii au de ales între STABILITATE și haos”

Premierul Marcel Ciolacu își exercită dreptul la vot pentru alegerea membrilor Parlamentului, la Buzău, unde are domiciliul, la ora 09.20.

UPDATE

Premierul Ciolacu a vorbit despre însemnătatea votului, afirmând că românii au de ales „între stabilitate și haos”.

Cum era normal, am votat ca România să fie în continuare și în spațiul Schengen, și în Uniunea Europeană, și în NATO.

Astăzi, românii au de ales între stabilitate și haos, între dezvoltare, mai ales pe fonduri europene, și o lipsă a fondurilor pentru pensii și salarii.

Eu cred că astăzi e o zi foarte importantă pentru noi toți, românii, să ne continuăm drumul european și nord-atlantic. Este cel mai important lucru pe care-l avem de ales astăzi, a declarat Ciolacu.

Știrea inițială. 

Șeful Executivului candidează pentru un nou mandat în Camera Deputaților. După vot, Ciolacu rămâne la Buzău, unde la participa la parada militară organizată cu prilejul Zilei Naționale a României.

Marcel Ciolacu a ratat intrarea în turul doi al alegerilor prezidențiale, desfășurat pe 24 noiembrie, când s-a clasat pe locul al treilea.

La alegerile parlamentare din 1 decembrie a.c., sunt organizate, pe teritoriul României, 18.968 de secții de votare, iar în străinătate 950 de secții de votare.

În țară, votarea la cele 18.968 de secții de votare se desfășoară duminică, 1 decembrie, în intervalul 07.00 – 21.00 (cu posibilitatea prelungirii până la ora 23.59 pentru cetățenii care, la ora 21.00, se află în sediul secției de votare, precum și pentru cei care se află la rând în afara sediului secției de votare pentru a intra în localul de vot).

Până la ora 9.00 s-a înregistrat o prezență la vot de 4,40%. 791.774 de cetățeni au votat, pentru alegerea reprezentanților în Parlamentul României.

Sursa: Mediafax foto

Știre în curs de actualizare.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Mediafax
OFF The Record. Roxana Petcu, inspector șef al Inspecției Judiciare: A modifica pensiile magistraților este o scădere a statutului
Digi24
Cine este Maria Julissa, femeia care ar fi stârnit un adevărat război în Mexic, după uciderea liderului de cartel El Mencho
Cancan.ro
Nicole, fosta concurentă de la Vocea, a murit la doar 19 ani. Și-a găsit sfârșitul în mod tragic
Prosport.ro
FOTO. Ana Maria e considerată cea mai frumoasă fotbalistă din lume!
Adevarul
Cele mai stranii locuri din Defileul Dunării. Peșterea care ascundea roiuri înfiorătoare de muște
Mediafax
Un aeroport internațional propune interzicerea papucilor Crocs și a pijamalelor: „Ne-am săturat”
Click
Mersul pe jos în stil japonez. Un antrenament de jumătate de oră care are de 10 ori mai multe beneficii decât 10.000 de pași pe zi
Digi24
România l-a sfidat pe Putin. Ambasadorul român din Rusia a depus flori la locul în care a fost asasinat fostul opozant Boris Nemțov
Cancan.ro
Capitala a fost bombardată! Un avion a fost doborât în această dimineață. A început războiul dintre cele două țări
Ce se întâmplă doctore
O mai ții minte pe Ninel Conde, actrița din telenovela Rebelde? Cum arată acum actrița, la 50 de ani. Nu a îmbătrânit deloc și pozează provocator
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Dacia Duster îi fascinează pe britanici: „SUV-ul pe care îl parchezi cu mândrie în fața casei”. Ce i-a convins pe specialiști
Descopera.ro
O stea colosală și-a schimbat brusc culoarea!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Dragă, sunt cu o domnișoară de 18 ani la un hotel!
Descopera.ro
Oamenii de știință au aflat cum comunică omizile cu furnicile