NEGRESCU: „În contextul negocierilor pentru noul GUVERN, este esențial ca salvarea fondurilor de coeziune să fie tratată ca obiectiv național”
„Politica de coeziune trebuie apărată! România are nevoie, în continuare, de sprijin european pentru a reduce discrepanțele dintre regiuni, a crea locuri de muncă și a stimula dezvoltarea locală. Fără această susținere, multe comunități riscă să rămână în urmă.”, a notat Victor Negrescu, într-o postare pe Facebook.
Victor Negrescu a enumerat o parte din realizările sale în calitate de raportor.
„Ca raportor alternativ din partea grupului social-democrat în Comisia pentru Bugete privind opinia pentru simplificarea politicii de coeziune, am reușit să obțin aprobarea unor amendamente esențiale pe care le-am propus şi care:
– simplifică procedurile și mențin politica de coeziune ca prioritate în viitorul buget multianual al UE;
-protejează instrumente precum Investițiile Teritoriale Integrate (ITI), Grupurile de Acțiune Locală și Urbană;
-întăresc rolul partenerilor sociali și angajamentul UE pentru reducerea sărăciei;
– permit salvarea fondurilor necheltuite, care altfel s-ar fi pierdut, inclusiv a unor proiecte din PNRR.
„În contextul negocierilor pentru formarea noului guvern, este esențial ca salvarea fondurilor de coeziune și a celor destinate dezvoltării rurale să fie tratată ca obiectiv de interes național. Este vorba despre bani care pot transforma comunitățile noastre. Nu avem voie să-i pierdem.”, spune Negrescu.
CITIȚI ȘI: