Ponta, dezamăgit de componența delegației române la Summitul NATO: Ne ducem cu doi miniștri interimari, incompetenti și fără experiență
Victor Ponta, fostul premier al României, critică, într-o postare pe Facebook, faptul că președintele Nicușor Dan a decis să meargă la Summitul NATO de la Ankara, alături de doi miniștrii interimari, Oana Țoiu și Radu Miruță. Acest aspect ar face și mai evidentă profunda criză politică în care se află țara noastră, mai spune Ponta.
Potrivit fostului premier, contextul ar periclita, inclusiv, interesele României în cadrul evenimentului, unde reprezentanții trebuie să demonstreze celorlalte state și mai ales președintelui SUA, Donald Trump, că guvernanții au făcut investiții importante în apărare.
„Ne ducem la Summitul NATO de la Ankara cu doi miniștri interimari, incompetenti și fără experiență, doar ca să ne facem de **** și acolo!
Noi suntem în faliment, tăiem banii de la studenți și de la persoanele cu dizabilități, dar Miruță, în tricou, și Țoiu promit „investiții suplimentare pentru protejarea Flancului Estic”!”, afirmă, pe un ton ironic, Victor Ponta.
„Nu se putea să nu ne facă astia de rușine și la NATO”
Fostul premier menționează situația economică dezastruoasă în care se află România, în urma guvernării Bolojan și că țara noastră este percepută ca un stat instabil politic, care nu poate atrage încrederea aliaților NATO.
„Ăștia chiar cred că la NATO sunt numai foci care îl citesc pe CTP și nu știu că nu avem bani nici măcar să punem un WC pe plajele de la Marea Neagră, cu atât mai puțin să facem „investiții suplimentare” în Apărare?
Sau cred că nu știe nimeni că Țoiu și Miruță nu mai sunt, de 60 de zile, decât niște foști miniștri care se țin cu ghearele de fotoliile din niște ministere prin care bate vântul? Nu se putea să nu ne facă astia de rușine și la NATO!”, a mai adăugat Ponta.
Nicușor Dan, însoțit la Summitul NATO de generalul Gheorghiță Vlad, pus sub urmărire penală de DNA
Din delegația liderului de la Cotroceni fac parte ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, și șeful Statului Major al Apărării, Gheorghiță Vlad. Președintele este însoțit și de partenera sa de viață, Mirabela Grădinaru.
Amintim că Gheorghiță Vlad, inclus de Nicușor Dan în delegația României pentru Summitul NATO de la Ankara, este pus sub urmărire penală de Direcția Națională Anticorupție.
Pe 2 iunie, Șeful Statului-Major, generalul Gheorghiță Vlad, a fost acuzat de procurorii DNA de complicitate la uzurparea funcției.
Mizele României la Summitul NATO de la Ankara
În cadrul summitului, președintele României va reconfirma statutul țării noastre de aliat de încredere, care contribuie semnificativ la securitatea euroatlantică, evidențiind contribuțiile naționale pe toate domeniile de interes de pe agenda reuniunii.
Liderul de la Cotroceni va aduce în discuție importanța continuării sprijinului aliat pentru securitatea în regiunea Mării Negre și întărirea posturii de descurajare și apărare în mod unitar pe Flancul Estic.
Totodată, România va atrage atenția asupra consecințelor pe care acțiunile Rusiei le au la nivel regional, inclusiv asupra țării noastre, cu accent pe necesitatea consolidării apărării aeriene și maritime.
FOTO: Mediafax