Prima pagină » Puterea Gândului » Legalizarea moștenirii lui Băsescu

Legalizarea moștenirii lui Băsescu

Legalizarea moștenirii lui Băsescu
Dacă-mi doresc ceva în legătură cu T. Băsescu este să nu-l mai văd la pupitrul Cotrocenilor, căci îmi vin în cap scenetele de manipulare jucate acolo ca să-i bage pe înapoiații mintal sub pulpana Elenei Udrea.

Nu țin să ajungă în pușcărie, cum va hotărî Justiția, așa să fie, dar să-și facă numerele în vreun talk-show tv, cu sabia ratingului la ceafă, n-ar fi rău.
     „Am satisfacția că las o țară cu opțiuni clare: parteneriatul cu SUA, prezența în UE și NATO, credibilitatea dobândită în mod deosebit în NATO” a zis dl. Băsescu la validarea de către CCR a noului președinte, Klaus Iohannis.
     Mai lipsea să spună că ne lasă destul aer de respirat. În 2004, când a ajuns dl. Băsescu președinte, România era în NATO de doi ani, iar aderarea la UE, practic rezolvată. Parteneriatul strategic cu SUA datează hăt din 1997.
     Ceva a lăsat totuși T. Băsescu ca președinte: Justiția. O Justiție cândva paralizată, aflată în scaunul cu rotile înainte de 2004, care acum e în picioare și bate pe la ușile mulților gușați, îngrășați cu miliarde de euro din banii statului, făcându-i să experimenteze un sentiment folositor: frica. Niciunul dintre cei ce îi vor urma la Cotroceni lui T. Băsescu nu mai poate opri mașinăria legii, care nu iartă pe nimeni.
     Nici chiar pe șefa FBI de România, adică DIICOT. O probă de bună funcționare a unui organism statal este capacitatea de a-și identifica și autoopera propriile tumori, chiar când sunt la cap. Carevasăzică, potrivit procurorilor DNA,  femeia Bica, Alina pe numele mic, conducătoarea operațiunilor de luptă împotriva crimei organizate și terorismului, a rășluit de la statul român 60 milioane de euro, în beneficiul gușatului Stelian „Stelu” Gheorghe.
     Cu cine era înhăitat numitul Stelu? Cu d-na Udrea și fosta ei jumătate, Dorin Cocoș, care și-a luat partea lui de cașcaval, vreo 10 milioane de euro, alea de care soțioara Elena zice că nu știa nimic.
     Sau altele.
     Cu cine s-a dus la Paris, la hiperhotelul „Le Bristol”, ca să stea într-un apartament de 1.700 euro pe noapte, și să spargă alte mii de euro la shopping, bugetara antitero Bica? Cu sora ei de poșetă, Elena Udrea.
     Și uite-așa se vede cuibul șopârlelor care au trecut ani în șir prin toate urechile de ac fără să-și lase măcar coada. Sub mandatul cui? Al anticoruptului Băsescu.
     Căci din asta se compune, paradoxal, moștenirea lui Băsescu: de-o parte Justiția funcțională, de cealaltă, famiglia Udrea și alte personaje care ar putea sta acum dimineața cu urechea ciulită la ușă și periuța de dinți împachetată, cum ar fi Videanu, Falcă, Berceanu, Olteanu, Roberta Anastase & comp.
     Cred că, pentru a legaliza definitiv această moștenire, mai lipsește ca, după 21 decembrie, dl. Băsescu să răspundă la niște întrebări, și nu la televizor, puse de un procuror.

Recomandarea video

Mediafax
Presa internațională, omagiu pentru Mircea Lucescu: „unul dintre numele importante ale fotbalului mondial a încetat din viață”
Digi24
Fulgy, fiul Clejanilor, a fost internat la Obregia după ce a amenințat că aruncă un bloc în aer
Cancan.ro
Ce avere avea Mircea Lucescu, de fapt. A strâns o sumă uriașă din fotbal
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa Diletta Leotta i-a spus-o în față lui Cristi Chivu: „Vrem asta!”
Adevarul
Din sărăcie lucie, în legendă. Viața lui Mircea Lucescu: de la un colț de pâine împărțit la cinci, la recunoaștere internațională
Mediafax
Premierul Republicii Moldova readuce în discuție ideea unirii cu România: „Cetățenii de pe ambele maluri ale Prutului își dau seama că suntem foarte aproape de unire”
Click
Giga Hagi, mesaj sfâșietor după decesul lui Lucescu: „Mi-a fost mai mult decât antrenor.” Ce au transmis Simona Halep și Gică Popescu
Digi24
Cum s-a transformat jefuirea unui camion cu KitKat dintr-o veste proastă într-o oportunitate de aur pentru comunicarea de criză
Cancan.ro
BREAKING | A MURIT Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
O fostă prezentatoare TV a renunțat la presă și s-a mutat cu logodnicul fotbalist în America de Sud: „Cel mai frumos capitol pe care îl încep…”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Companie ce angajează 120 de oameni la fabrica de drone din București. Modelul flagship produs aici decoleaza și aterizeaza pe verticală
Descopera.ro
Enigmă științifică: Ce este paradoxul gemenilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Intestinul ne poate transmite semnale dacă avem cancer, indică un studiu