Campioana României, la un singur meci de grupele Ligii Campionilor la fotbal feminin

Publicat: 25 08. 2017, 22:13
Actualizat: 26 08. 2017, 11:32

Recitatul Olimpiei a fost pornit de Cristina Carp, care a deschis scorul în minutul 28. La pauză, pe Cluj Arena, gazdele au intrat cu avantaj minim la cabine. În debutul părții secunde, Alexandra Lunca a majorat avatanjul Olimpiei, iar după numai șase minute, Andreea Voicu a dus scorul la 3-0.

În celălalt meci al grupei, Zhilstroy a remizat cu Hibernian, scor 1-1. În ultima etapă, Olimpia joacă meciul decisiv pentru accederea în grupele Ligii Campionilor. Cu șase puncte din șase posibile, româncele au nevoie de un rezultat de egalitate pentru a fi matematic calificate în faza grupelor. Partida dintre Olimpia Cluj și Hibernian va avea loc pe 28 august, în Scoția, de la ora 18:00.

Echipele de start:

Olimpia Cluj: McVicker – Giurgiu, Meluță, Bortan (cpt.), Gorea – Vătafu, Havriștiuc, Ciolacu (Tărășilă 66′) – Lunca (Leinert 84′), Carp (Bâtea 51′), Voicu

Swansea: Border – Powe (cpt.), Hughes, Witts (John-Davis 66′), Lake (Davies 66′) – Beynon, Hancocks – Newcombe (Franks 89′), Adams – Passmore, Hosford