Eșec cu Germania la HANDBAL feminin și adio Paris 2024! Nu suntem în primele 8 echipe ale lumii

Publicat: 07 12. 2023, 20:46

Prima reprezentativă de handbal feminin a României a fost învinsă joi, la Herning, de naționala Germaniei, scor 24-22 (9-12), în prima partidă din grupa principală a Campionatului Mondial.

România a ratat orice şansă la sferturi şi, implicit, la calificarea la turneele preolimpice. Căpitanul Cristina Neagu a jucat primele minute la CM, după perioada de recuperare în urma unei accidentări la genunchi.

Jucătoarele pregătite de Florentin Pera au făcut o primă repriză foarte bună și au condus la pauză cu scorul de 15-12, două dintre goluri fiind marcate de Cristina Neagu, cea care a bifat astfel primele minute la acest turneu final, dar în partea secundă au ratat extrem de multe șanse, portarul advers fiind într-o formă de zile mari, și au fost nevoite în cele din urmă să se recunoască învinse.

Principalele marcatoare ale României au fost Buceschi 8 goluri, Pintea 3, Neagu 3, iar din echipa Germaniei s-au remarcat Lott 4 şi Doll 4.