JOCURILE OLIMPICE 2012. Japonia și SUA s-a calificat în finala de fotbal feminin

Publicat: 07 08. 2012, 09:59
Actualizat: 01 02. 2019, 21:43
Echipele naționale ale Japoniei și Statelor Unite ale Americii s-a calificat, luni, în finala turneului de fotbal feminin de la Jocurile Olimpice de la Londra, informează AFP.

Japonia a învins, în semifinale, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Franței. Golurile învingătoarelor au fost marcate de Ogimi ’32 și Sakaguchi ’49, în timp ce pentru învinse a înscris Le Sommer, în minutul 76.

SUA a trecut, în penultimul act, cu scorul de 4-3 după prelungiri, de selecționata Canadei. Golurile învingătoarelor au fost marcate de Rapinoe ’54, ’70, Wambach ’80 din penalti și Morgan ‘120+3, în timp ce pentru învinse a înscris Sinclair, în minutele 22, 67 și 73.

Finala olimpică va avea loc joi, pe stadionul Wembley, în timp ce meciul pentru medalia de bronz se va disputa în aceeași zi, dar la Coventry.

Japonia și SUA s-au întâlnit și în finala Cupei Mondiale din 2011, atunci asiaticele impunându-se la loviturile de departajare.