Max Verstappen a ratat șansa de a deveni campion mondial în Formula 1 tocmai în Singapore! Cursa a fost câștigată, surprinzător, de Sergio Perez

Publicat: 02 10. 2022, 19:29
Actualizat: 02 10. 2022, 19:30

Mexicanul Sergio Perez (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, Marele Premiu din Singapore, a 17-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1.

Startul cursei a fost întârziat mai mult de o oră din cauza ploii puternice care s-a abătut asupra circuitului asiatic.

Pe locul doi s-a clasat Charles Leclerc (Ferrari), iar pe trei a venit Carlos Sainz (Ferrari).

Campionul mondial en titre şi actualul lider al clasamentului general, olandezul Max Verstapen (Red Bull), a încheiat pe poziţia a şaptea cursa din Singapore, al cărei start a fost amânat cu aproximativ o oră din cauza precipitațiilor

Urmează peste o săptămână Marele Premiu al Japoniei. Se impune Max Verstappen?

Spaniolul Fernando Alonso (Alpine), dublu campion mondial (2005, 2006), a doborât recordul istoric de curse disputate în Formula 1, după ce a luat duminică startul în al 350-lea său Mare Premiu, chiar dacă nu a reuşit să încheie cursa din Singapore, abandonând în al 21-lea tur, din cauza unei probleme mecanice.

Următoarea etapă a Mondialului de Formula 1, va avea loc duminica viitoare (9 octombrie), pe circuitul de la Suzuka.

Atunci Verstappen poate celebra al doilea titlu consecutiv de campion mondial în Formula 1. O putea face de azi, dar n-a strâns punctele necesare.