Mexic – Camerun, scor 1-0, în grupa A de la Cupa Mondială

Publicat: 15 06. 2014, 09:24

Unica reușită a meciului a fost semnată de Oribe Peralta, în minutul 61.

Mexicanii au trimis mingea în poartă în minutul 12, dar arbitrul a anulat golul, pentru ofsaid. Reluările nu au confirmat poziția de ofsaid a atacantului Giovani Dos Santos. Un al doilea gol al mexicanilor a fost anulat în minutul 30, în urma unui corner, și tot pentru ofsaid. Nici de data aceasta reluările nu au confirmat poziția de ofsaid a marcataorului, același Giovani Dos Santos.

Mexic: Ochoa – Rodriguez, Rafael Marquez, Moreno – Herrera (Salcido ’90+2), Guardado (Fabian ’69) – Aguilar, Vazquez, Layun – Peralta (Hernandez ’73), Giovani Dos Santos. Antrenor: Miguel Herrera.

Camerun: Itandje – Djeugoue (Nounkeu ’46), Nkoulou, Chedjou, Assou-Ekottu – Mbia, A.Song (Webo ’79), Enoh – Moukandjo, Eto’o, Choupo-Moting. Antrenor: Volker Finke.

Cartonașe galbene: Moreno ’57 / Nounkeu ’77

Arbitrii: Wilmar Roldan (Columbia) – Humberto Clavijo (Columbia), Eduardo Diaz (Columbia) – Norbert Hauata (Tahiti);

În celălalt meci al grupei A, disputat, joi, Brazilia a învins Croația, scor 3-1.

Clasament: 1. Brazilia – 3 puncte (1 joc), 2. Mexic – 3 puncte (1 joc), 3. Camerun – 0 puncte (1 joc), 4. Croația – 0 puncte (1 joc).

Etapa următoare programează, la 17 iunie, meciurile Brazilia – Mexic și Camerun – Croația.