ROLAND GARROS. Nicolas Almagro și Jo-Wilfried Tsonga, calificați în sferturi

Publicat: 04 06. 2012, 16:11
Actualizat: 08 03. 2013, 10:24
Nicolas Almagro a devenit, luni, al doilea spaniol, după David Ferrer, care se califică în sferturile de finală la turneul de tenis de la Roland Garros, după ce a trecut de sârbul Janko Tipsarevici, scor 6-4, 6-4, 6-4, informează AFP.

Ca și Ferrer, Almagro a ajuns în acest stadiu al competiției de la Paris pentru a treia oară. Ca și Ferrer, el nu a mers mai departe, oprit de fiecare dată de Rafael Nadal.

Almagro, numărul 12 mondial, alături de Nadal și Ferrer, nu a pierdut încă niciun set la turneul din acest an la Roland Garros.

Un alt jucător care a ajuns în sferturi este francezul Jo-Wilfried Tsonga, favorit numărul 5, calificat în premieră, după victoria din meciul cu elvețianul Stanislas Wawrinka (numărul 18), scor 6-4, 7-6 (8/6), 3-6, 3-6, 6-4.