S-a aflat cu cine vor juca Dan Petrescu și CFR Cluj în Europa League! Ne-am întâlnit cu vecinii noștri și sezonul trecut
Paksi FC este adversarul pentru CFR Cluj, deținătoarea Cupei României la fotbal, din turul 1 preliminar UEFA Europa League.
Manșa tur se va juca în 10 iulie, în deplasare, în Ungaria, în timp ce returul se va disputa în 17 iulie, la Cluj.
S-a aflat cu cine vor juca Dan Petrescu și CFR Cluj în Europa League! Ne-am întâlnit cu vecinii noștri și sezonul trecut
Gruparea pregătită de Dan Petrescu, care a fost cap de serie, a evitat nume precum Levski Sofia, Aktobe și AEK Larnaca.
Paksi este câștigătoarea Cupei Ungariei din acest an. Magharii au mai câștigat acest trofeu și în sezonul 2023-2024. Corvinul a eliminat-o pe Paksi în turul 1 preliminar al Europa League, în dublă manșă (4-0 în deplasare și 0-2 acasă).
Tragerea la sorți pentru turul 2 din Liga Campionilor, Europa League și Conference League are loc miercuri, pe 18 iunie;
Meciurile din turul 2 preliminar din Europa League se joacă pe 24 iulie, respectiv 31 iulie.
CFR Cluj a reluat deja pregătirile
”Unii le spun bombe, eu le spun jucători normali! Vedem. Nu-i știm bine. Trebuie să demonstreze, n-au jucat la Real Madrid sau la Manchester City. Pe Muhar îl știm, o achiziție foarte bună, excelentă. Bine că-i aici.
Pe ceilalți nu-i cunosc prea bine, sper să aibă rezultate. Dar știți că la CFR nu e ușor, indiferent cine te cheamă și cine ești. Trebuie să vii să demonstrezi direct. Bosec încă n-a venit la pregătire. A jucat la o echipă normală în Croația, n-a cucerit campionate și cupe, aici trebuie să vină să câștige.
Cel ce vine de la Priștina (n.r. Islami) a câștigat Cupa la el în țară, știe ce vrem de la el. Era căpitan acolo. Avantajul meu e că joacă alături de Korenica și Emerllahu. Acum, rămâne să vedem dacă se adaptează la CFR. Încă nu e o certitudine, e bun, dar trebuie să demonstreze.
Atacantul din Macedonia… Campionatul acolo e altfel. Tot respectul pentru cei de acolo, dar sunt convins că e puțin mai jos decât al nostru. E băiat OK, a arătat bine zilele astea. Vedem la meciuri”, a declarat Dan Petrescu la conferința de presă, acum trei zile.