Universitatea Cluj – Sepsi, 0-1! Meciul a fost întrerupt din cauza scandărilor xenofobe!

Publicat: 22 08. 2022, 21:13

Sepsi Sfântu Gheorghe a învins pe Universitatea Cluj, 1-0, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a şasea a Superligii.

Golul a fost înscris de Mario Rondon, minutul 52. Oaspeţii au avut şi o bară, Radoslav Dimitrov a șutat în minutul 88.

Sepsi a terminat meciul cu un om mai puțin, Nicolae Păun fiind eliminat.

În prima repriză arbitrul Sebastian Colţescu a întrerupt jocul zece minute şi a trimis echipele la vestiare pentru că fanii clujeni au avut manifestări xenofobe.

Sepsi e pe locul trei după această victorie, iar Universitatea Cluj rămâne e fără victorie după şase etape și are două puncte.

U Cluj: Gorcea – R. Romeo, Ilie, Ispas, Pârvulescu (Briceag 64’) – Bic (Remacle 63), Romario, I. Filip (Hait[ 78’) – Chipciu (Hlistei 78), Bălan, Ely Fernandes (Boiciuc 46’). Antrenor: Erik Lincar

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, B. Mitrea, Ispas (A. Dumitrescu 76’) – Rodriguez, Păun, Aganovic (Achahbar 76’) – Bărbuţ (Ashkovski 69’), Rondon (Al. Tudorie 69’), Gheorghe (Damaşcan 88’). Antrenor: Cristiano Bergodi

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); al patrulea oficial: Florin Andrei (Târgu Mureş)

Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)

Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) – CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) – LPF

Unul dintre mesajele fanilor clujeni: „Cum visul Ungariei Mari și al Ținutului Secuiesc trebuie spulberat din fașă / Așa și echipele hortyste Sepsi, Ciuc și Odorhei eliminate de pe-a fotbalului hartă”.

Când am ieşit, (n.r. – de pe teren), arbitrul le-a spus jucătorilor că dacă vor continua scandările, oprește meciul de tot. Eu i-am zis secundului meu că meciul ăsta nu o să se termine pe teren – Cristiano Bergodi, antrenor Sepsi