Vești bune după eliminarea Simonei Halep de la US Open: Sorana Cîrstea și Irina Begu merg mai departe! Ce adversare vor avea în turul 2

Publicat: 31 08. 2022, 06:52

Sorana Cîrstea a învins-o pe jucătoarea germană Laura Siegemund în două seturi şi s-a calificat în turul al doilea de la US Open. De asemenea, Irina Begu a dispus de Elise Mertens, 3-6, 6-2, 6-3.

Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund la US Open după un meci de o oră şi 48 de minute, susţinut în compania jucătoarei germane Laura Siegemund. Sorana s-a impus cu 6-4, 6-4.

Laura Siegemund a comis mai multe greşeli neforţate decât românca (7 faţă de numai două), iar Sorana a servit trei aşi, având şi procente mai bune pe punctele câştigate cu primul serviciu (64%) şi al doilea serviciu (62%).

Sorana Cîrstea conduce acum cu 2-1 în meciurile directe, după ce a învins-o pe adversara sa în 2016, în optimi la Madrid, cu 6-4, 7-6 (9), iar Siegemund şi-a luat revanşa în 2019 la Miami, câştigând cu 4-6, 7-5, 7-5 în primul tur.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 121.000 de dolari şi 70 de puncte WTA, iar în turul secund o va înfrunta pe Belinda Bencic (a 13-a favorită).

Aflată pe locul 42 în clasamentul mondial, Begu a învins-o după două ore și 24 de minute de joc pe Elise Mertens, scor 3-6, 6-2, 6-3.

Sportiva din Belgia a condus cu 2-0 în setul secund și cu 3-1 în decisiv, dar românca a revenit de fiecare dată.

Iga Swiatek, calificare fără probleme

Iga Swiatek, numărul unu mondial al tenisului feminin, a obţinut marţi o calificare facilă în turul 2 la US Open, învingând-o cu 6-3, 6-0 pe italianca Jasmine Paolini (56 WTA) după o oră şi 7 minute de joc, informează AFP.

Următoarea adversară a lui Swiatek va fi americanca Sloane Stephens (51 WTA), laureată la Flushing Meadows în 2017, sau belgianca Greet Minnen (110 WTA).

După ce a fost irezistibilă în primăvară, cu 37 de victorii şi şase titluri consecutive, printre care Roland Garros în luna iunie, Swiatek nu a avut rezultate convingătoare la turneele de pregătire pe suprafaţă hard din această vară, fiind eliminată în optimi de finală la Toronto şi Cincinnati.