Vești bune pentru tenisul românesc: Irina Begu, Irina Bara și Nicoleta Dascălu s-au calificat în sferturile turneului ITF Szekesfehervar

Publicat: 17 10. 2019, 15:08

Sportiva noastră s-a impus în 3 seturi, scor 7-5; 2-6; 6-3. În primul set s-au făcut nu mai puțin de 5 break-uri, unul în plus pentru Irina Bara. În primă fază românca s-a distanțat la 3-0, dar jucătoarea din Bulgaria a revenit și a echilibrat partida, refăcând egalitatea, 4-4. Bara s-a impus în ultimul game al setului, când a bifat break-ul decisiv și s-a impus la 5. Setul secund a fost cedat destul de ușor, la 2, dar Irina Bara și-a revenit în decisiv, când a „spart” de două ori pe serviciul adversarei și s-a impus cu 6-3.

Irina Begu, favorită cu numărul 2 la turneul din Ungaria, a trecut în două seturi de Paula Ormaechea (Argentina; 213 WTA), scor 6-2; 6-4, în timp ce Nicoleta Dascălu s-a impus, tot în două seturi, împotriva Georginei Garcia-Perez (Spania; 267 WTA), cu 7-6(6), 7-6(2).