Arafat anunță că 120 de persoane au fost salvate din calea apelor cu 5 elicoptere

Publicat: 01 08. 2025, 13:42
Actualizat: 01 08. 2025, 13:46

Secretarul de stat Raed Arafat anunță, în cadrul unei conferințe de la Guvern, una dintre cele mai ample operațiuni de salvare din țara noastră pe cale aeriană și anume: 120 de persoane salvate din calea apelor cu 5 elicoptere.

 

Arafat vorbește despre una dintre operațiunile de salvare pe cale aeriană în România, „unde aproximativ 120 de persoane au fost salvate cu cinci elicoptere din zone izolate, din zone izolate de ape, chiar de la acoperișul caselor și unde s-a reușit salvarea lor, având bineînțeles și o situație mai favorabilă pentru elicoptere, și anume vizibilitate care să permită astfel de misiune”.

 

„Cei care au lucrat acolo au fost persoane care au fost instruite să facă acest lucru, nu neapărat din astfel de situații, dar din munte și care imediat au fost mobilizați și au făcut zic o muncă, în care multe vieți au fost salvate și multe tragedii au fost evitate”, spune Arafat.

Șeful DSU anunță că au fost operațiuni de salvare și în județul Neamț, pe lângă cele din Suceava. „Asta nu înseamnă că situația care a avut loc acolo a fost una ușoară, o situație extrem de dificilă, mai ales localitatea Broșteni, Neagra, unde am văzut efectul asupra caselor, asupra oamenilor și să nu uităm că a fost și județul Neamț afectat în aceeași noapte”, mai sune Arafat.

 

foto: Mihai Pop/Gândul.ro