CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League

Publicat: 01 10. 2020, 20:33
Actualizat: 06 04. 2021, 15:44
CFR Cluj s-a calificat în grupele Europa League joi seară

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat în grupele Europa League, după ce a trecut cu scorul de 3-1 de finlandezii de la KuPS.

CFR Cluj, din nou în grupele Europa League

Golurile CFR-ului au fost marcate de Rondon (min 5, 56) și Debeljuh (min 42). Pentru finaldezi a marcat Udoh în minutul 91.
„Ştiam că adversarul este foarte puternic. Prima repriză a fost echilibrată. Noi la fază fixă am înscris şi cred că acolo s-a făcut diferenţa. La 3-0 puțin ne-am relaxat pe final şi am primit acel gol care m-a deranjat puţin, dar ne-am calificat şi e ceva fantastic. Foarte multă muncă, multă pasiune, jucători care vor ceva de la viaţă şi de la fotbal şi până la urmă munca ne-a răsplătit şi pe mine şi pe jucători. Mă temeam că jucătorii mei nu o să înţeleagă mesajul meu. Dacă am câştigat, înseamnă că am reuşit să transmit acest mesaj. Lui Rondon tot timpul i-am reproşat că nu caută poarta prea des. Astăzi a înscris două goluri fantastice”, a declarat Dan Petrescu la Digi Sport.

FC CFR 1907 Cluj – KuPS Kuopio 3-1 (2-0)

Au marcat: Mario Rondon (5, 56), Gabriel Debeljuh (42), respectiv Aniekpeno Udoh (90+1).

Cluj-Napoca, Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”
Europa League – play-off

Au evoluat echipele:

CFR: 34. Cristian Bălgrădean – 16. Mateo Susic, 55. Paulo Vinicius, 3. Andrei Burcă, 45. Mario Camora (căpitan) – 7. Adrian Păun (28. Ovidiu Hoban, 86), 37. Mihai Bordeianu, 8. Damjan Djokovic – 10. Ciprian Deac (11. Michael Pereira, 78), 22. Gabriel Debeljuh (9. Billel Omrani, 83), 99. Mario Rondon.
Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 12. Grzegorz Sandomierski – 4. Cristian Manea, 27. Alexandru Chipciu, 92. Mike Cestor.

KuPS: 1. Otso Virtanen – 6. Saku Savolainen, 34. Igors Tarasovs, 4. Nuno Tomas, 29. Artur Pikk – 20. Ville Saxman (căpitan; 22. Arttu Heinonen, 76), 19. Bismarck Adjei-Boateng, 25. Urho Nissila (10. Ats Purje, 77) – 7. Usmani Sale, 9. Rangel (13. Aniekpeno Udoh, 82), 8. Petteri Pennanen.
Antrenor: Arne Erlandsen.
Rezerve neutilizate: 31. Hemmo Riihimaeki – 17. Tabi Manga, 18. Juho Pirttijoki, 28. Jiri Nissinen.

Arbitru: Ivan Bebek; arbitri asistenţi: Goran Pataki, Bojan Zobenica; al patrulea oficial: Mario Zebec (toţi din Croaţia).
Cartonaşe galbene: Adjei-Boateng (39).