Dinamo București a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor

Publicat: 15 02. 2012, 10:22
Actualizat: 08 04. 2012, 08:48
Echipa Dinamo București a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, după ce a pierdut, marți, pe teren propriu, cu scorul de 1-3, meciul cu Lazio Roma, contând pentru manșa secundă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor.

Pentru echipa Dinamo a marcat Florin Bratu, în minutul 27, în timp ce golurile formației Lazio au fost reușite de Rocchi ’47, ’66, și Pandev ’54.

Echipa Dinamo a deschis scorul în minutul 27, printr-un gol reușit de Florin Bratu. Mijlocașul George Blay a pasat de pe linia de mijloc, Bratu a dejucat pasul la ofsaid, a pătruns în careu și, din opt metri, a șutat sub transversală pe deasupra portarului Ballotta.

În minutul 46, arbitrul central Mejuto Gonzalez a dictat penalti pentru Lazio, în urma unui fault comis de Valentin Năstase asupra lui Del Nero. Atacantul formației romane, Tomasso Rocchi, a executat lovitura de la 11 metri și l-a învins pe Bogdan Lobonț.

Echipa Lazio Roma și-a mărit avantajul în minutul 54. Mijlocașul Andrei Mărgăritescu a greșit pasa, jucătorii italieni au interceptat, balonul a circulat pe traseul Del Nero – Rocchi și acesta din urmă i-a pasat cu călcâiul lui Pandev, care a înscris pe lângă Lobonț, de la 13 metri.

Scorul final a fost stabilit în minutul 66, 1-3, când Rocchi este găsit cu o pasă în careul de 16 metri și înscrie pe lângă Bogdan Lobonț, după ce fundașii dinamoviști se opriseră crezând că italianul se afla în ofsaid.