România învinge Belarus, scor 3-1, și își consolidează primul loc în grupa G a prelimiariilor CE

Publicat: 15 02. 2012, 10:25
Actualizat: 18 03. 2012, 17:22
Reprezentativa României a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (2-1), echipa națională a Belarusului și și-a consolidat primul loc în grupa G a preliminariilor Campionatului European din 2008, din Austria și Elveția.

Golurile au fost marcate de Mutu ’17, ’75 (penalti) și Dică ’42. Belarus a punctat prin Romașcenko ’20.

România a deschis scorul în minutul 17, prin Adrian Mutu. Acesta a primit o pasă între doi jucători bieloruși, Radkov și Stasevici, i-a depășit în viteză, a pătruns în careu și a înscris cu un șut de la 12 metri în poarta apărată de fostul stelist Vasili Hamutovski.

Gazdele au restabilit egalitatea rapid, în minutul 20, prin Romașcenko. Acesta a marcat cu un șut în diagonală din interiorul careului, lateral stânga, după o pasă primită de la Alexander Hleb.

Nicolae Dică a readus România în avantaj în minutul 42. Bănel Nicoliță a centrat de pe dreapta până la Dică, acesta a reluat cu capul, balonul a lovit bara și a căzut în poartă, golul fiind validat la semnalizarea tușierului, deși Hamutovski a respins imediat după ce mingea a depășit linia de fund.

În minutul 75, România a beneficiat de un penalti, după ce Mutu a fost faultat în careu de Vasili Hamutovski, care a primit și cartonașul galben. Lovitura de la 11 metri a fost transformată tot de atacantul legitimat la Fiorentina, care l-a învins pe Hamutovski cu o "scăriță" pe centrul porții.