S-a aflat cu cine va juca Simona Halep în sferturi la Stuttgart

Publicat: 23 04. 2015, 16:38
Actualizat: 24 04. 2015, 10:08

În vârstă de 27 de ani, Errani, finalistă în 2012 la Roland Garros și fostă numărul 5 mondial, s-a impus, joi, după o oră și 15 minute și va juca pentru a treia oară în carieră cu Halep.

Jucătoarea română și cea din Italia și-au împărțit până acum victoriile, fiecare câștigând câte un meci cu scor categoric. În 2013, în turul al treilea al turneului de la Miami, Errani s-a impus cu 6-1, 6-0. Halep și-a luat revanșa anul trecut, în sferturile de finală ale turneului de la Doha, cu scorul de 6-2, 6-0.

Aceste două partide s-au disputat pe sufrafețe rapide, în timp ce meciul care va avea loc, vineri, la Stuttgart, se va desfășura pe zgură. Atât Halep, cât și Errani consideră zgura drept suprafața favorită, fiind astfel de așteptat o întâlnire mai echilibrată.

La turneul german de categorie Premier, Errani a dispus, în primul tur, de ploneza Agnieszka Radwanska, cap de serie numărul 7 și locul 9 WTA, scor 7-6 (8), 6-4, după două ore și opt minute.