Schumacher învins în finala Cursei Campionilor

Publicat: 15 02. 2012, 11:35
Actualizat: 20 03. 2012, 17:57
Septuplul campion mondial de Formula 1, Michael Schumacher, a fost învins, astăzi, pe Stadionul Wembley, în finala Cursei Campionilor, de suedezul Mattias Ekstrom, care astfel și-a păstrat titlul obținut anul trecut, informează L'Equipe.

Septuplul campion mondial de Formula 1, Michael Schumacher, a fost învins, astăzi, pe Stadionul Wembley, în finala Cursei Campionilor, de suedezul Mattias Ekstrom, care astfel și-a păstrat titlul obținut anul trecut, informează L’Equipe.

Ekstrom a câștigat deja în 2006, pe Stade de France, când l-a învins pe francezul Sebastien Loeb în finală. Pilotul suedez a devenit în acest an, pe un Audi, campion DTM în Germania, la fel ca în 2004.

Totuși, Schumacher a câștigat un titlu, Cupa Națiunilor, alături de coechipierul său, Sebastian Vettel. Perechea germană i-a învins în finală pe deținătorii titlului, finlandezii Heikki Kovalainen și Marcus Gronholm.