Steaua pierde cu Arsenal, scor 0-1 – al doilea eșec in LC

Publicat: 15 02. 2012, 10:32
Actualizat: 25 07. 2012, 01:41
Echipa Steaua București a pierdut, marți seară, cu scorul de 0-1 (0-0), meciul susținut în compania formației Arsenal Londra și a înregistrat astfel al doilea eșec în grupa H a Ligii Campionilor.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Robin van Persie, care a reluat o centrare a lui Adebayor de pe partea stângă, în minutul 76.

În minutul 7, Ionuț Rada a înscris, însă golul său a fost anulat pe motiv de ofsaid.

În minutul 39, Clichy a centrat pe partea stângă, mingea a fost deviată de Petre Marin, portarul Zapata reținând balonul puțin după linia porții, dar fără ca arbitrul de centru sau tușierul să observe acest lucru.

La meci au asistat aproximativ 14.000 de spectatori, dintre care 1400 de suporteri englezi la tribuna a doua. În câteva sectoare de la colțurile fiecărei tribune nu se afla niciun spectator.

La meci aproape o sută de suporteri bulgari, membri ai fan clubului Arsenal de la Sofia.

Suporterii steliștii nu l-au mai huiduit la acest meci pe mijlocașul Ovidiu Petre. În minutul 84, Romeo Surdu a fost înlocuit și a ieșit de pe teren accidentat.

Tehnicianul Massimo Pedrazzini s-a aflat la primul meci ca antrenor în Liga Campionilor.

Este prima înfrângere a Stelei pe teren propriu, în cupele europene, în fața unei echipe din Anglia.