Prima pagină » Știri » Trenurile spre și dinspre Moldova circulă deviat după accidentul feroviar din Prahova

Trenurile spre și dinspre Moldova circulă deviat după accidentul feroviar din Prahova

Trenurile spre și dinspre Moldova circulă deviat după accidentul feroviar din Prahova
Trenurile de călători care asigură legătura între București și Moldova circulă deviat, miercuri, din cauza accidentului care a avut loc în stația Ploiești Triaj, pe ruta București - Brazi - Ram Ploiești Triaj - Ploiești Vest - Ploiești Sud (și retur), potrivit CFR.

Potrivit unui comunicat transmis de CFR SA, trenurile de călători care asigură legătura între București și Moldova circulă deviat, miercuri, din cauza accidentului care a avut loc în stația Ploiești Triaj, pe ruta București – Brazi – Ram Ploiești Triaj – Ploiești Vest – Ploiești Sud (și retur).

Reprezentanții unei comisii de anchetă sunt la fața locului și fac verificări, iar după finalizarea constatărilor preliminare ale comisiei, personalul CFR SA va interveni pentru ridicarea vagoanelor deraiate și redeschiderea circulației feroviare prin stația Ploiești Triaj.

CFR menționează că, pentru asigurarea continuității traficului feroviar, CFR SA a luat măsura de a redirecționa circulația tuturor trenurilor care tranzitau stația Ploiești Triaj pe rute alternative, astfel trenurile de călători circulă pe ruta Brazi – Ram Ploiești Triaj – Ploiești Vest – Ploiești Sud (și retur), iar trenurile de marfă au fost redirecționate pe ruta Brazi – Ghighiu – Ploiești Est (și retur).

Trenul Regio 5008 care circula pe ruta Buzău – Ploiești Sud – București Nord a fost lovit frontal, miercuri, de un tren privat de marfă, între stațiile Ploiești Sud – Ploiești Triaj. Trenul de călători, format din patru vagoane etajate, avea la bord circa 50 de călători.

Un număr de 11 persoane au fost rănite în urma ciocnirii celor două trenuri din Gara Ploiești Triaj, toate victimele fiind conștiente. Unul dintre răniți a fost dus cu elicopterul SMURD la un spital din Capitală, iar 10 au fost duși la spital în Ploiești.

Alte 37 de persoane, dintre are trei copii, au fost evaluate medical la fața locului, însă nu au avut nevoie de transport la spital.

Călătorii din trenul Regio 5008 au fost preluați de trenul Regio 3008 care circula pe același traseu.

Cauzele exacte care au condus la producerea accidentului vor fi stabilite de comisia de anchetă.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Moș Nicolae se apropie: copiii își pregătesc ghetuțele. Tradițiile și obiceiurile dedicate Sfântului Nicolae
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Rodica Stănoiu, înmormântare stranie, fără preot. S-au cântat colinde în loc de veșnica pomenire.
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Anul 2026, istoric pentru infrastructura României: autostrăzi complet finalizate și sute de kilometri pregătiți de inaugurare
Mediafax
Horoscop 6 decembrie 2025: Zodiile care pot face pași importanți în iubire, la muncă sau în decizii personale
Click
Monica Pop, dată afară din restaurant! Ireal ce i-a făcut un angajat medicului și prietenelor sale: „Bineînțeles că și ospătarii și ceilalți participanți, erau consternați”
Digi24
De ce Rusia nu va accepta pacea fără „Centura de Fortărețe” a Ucrainei - ultimul obstacol din calea armatei lui Putin în Donbas
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ofițerii militari din Roma Antică aveau maimuțe de companie, iar acestea aveau, la rândul lor, animăluțe de companie