Prima pagină » Economic » Administratorul societății Zahăr Corabia SA, acuzat că a prejudiciat statul cu 1,5 milioane de lei

Administratorul societății Zahăr Corabia SA, acuzat că a prejudiciat statul cu 1,5 milioane de lei

Andrei Dumitrescu
Administratorul societății Zahăr Corabia SA, acuzat că a prejudiciat statul cu 1,5 milioane de lei
Administratorul libanez al societății Zahăr Corabia SA este suspectat că, în urma unor livrări fictive de zahăr către o societare din Ungaria, a produs statului român un prejudiciu de aproximativ 1,5 milioane de lei.

Administratorul libanez al societății Zahăr Corabia SA este suspectat că, în urma unor livrări fictive de zahăr către o societare din Ungaria, a produs statului român un prejudiciu de aproximativ 1,5 milioane de lei.

Potrivit Poliției Române, în perioada octombrie 2011 – februarie 2012, o societate comercială din orașul Corabia, județul Olt, administrată de un cetățean libanez, în vârstă de 54 de ani, este suspectată că a efectuat 75 de livrări intracomunitare, către o societate comercială din Ungaria.

Surse din rândul anchetatorilor au precizat că în acest caz este suspectat administratorul libanez al SC Zahăr Corabia SA.

„Activitățile au avut ca obiect 1.659 tone de zahăr, în valoare de 6.126.810 lei și au fost efectuate fără a colecta TVA-ul, pe facturile externe fiind înscrisă mențiunea – scutit, conform prevederilor Codului Fiscal”, se arată într-un comunicat de presă de miercuri al Poliției Române.

Livrările de zahăr s-ar fi făcut prin intermediul a cinci firme de transport, care însă nu au dus zahărul la societatea din Ungaria, ci la sediile a două firme din România. Cele două societăți, pentru a justifica proveniența celor 1.659 de tone de zahăr, au înregistrat în contabilitate facturi de aprovizionare false, de la alte firme, a precizat Poliția Română.

Polițiștii au stabilit că livrările de zahăr efectuate de firma din Corabia către societatea din Ungaria nu se încadrează la scutirea de TVA, astfel că bugetul de stat a fost prejudiciat cu 1.470.434 de lei, reprezentând TVA necolectată.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Atenție, șoferi! Din 25 august, rămâi fără permis dacă nu plătești amenzile de circulație
Digi24
Secretele odiseei lui Putin în Siberia: Ce se ascunde în spatele vizitelor liderului rus în unele din cele mai izolate orașe din Rusia
Cancan.ro
TOP 47 | Clasamentul pensiilor, în funcție de județ. În ce oraș sunt cei mai bogați pensionari din România în 2026
Prosport.ro
FOTO. Diana Bulimar, în bikini roz de ziua ei! Apariție hot a campioanei la 31 de ani
Adevarul
Profesorul de istorie urmărit de 1,4 milioane de oameni explică de ce războiul SUA-Iran continuă: „Iranul nu trebuie să câștige”
Mediafax
„August Negru” în Rusia. Cum ascunde Putin criza din această vară
Click
Cine este Ema Viziru și cu ce se ocupă. Soția lui Lucian Viziru, concurentă la „MasterChef”
Digi24
„Un alt tip de carantină”. Cum s-a schimbat viaţa de zi cu zi a oamenilor din cel mai fierbinte oraş al Europei
Cancan.ro
Seceta continuă! Meteorologii Accuweather au modificat prognoza: Pe ce dată vin ploile în București, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla, prinsă în capcana propriului design. Milioane de mașini sunt rechemate
Descopera.ro
Astronomii au descoperit un „mega-Pământ” de 23 de ori mai greu decât planeta noastră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
O biserică din Polonia lasă șoferii să plătească parcarea prin rugăciune