Prima pagină » Puterea Gândului » De câte voturi antiBăsescu este nevoie

De câte voturi antiBăsescu este nevoie

De câte voturi antiBăsescu este nevoie
În România votul antiBăsescu a devenit o modă, un laitmotiv electoral. Mesajul este facil, nu îți trebuie multă creativitate pentru a-l transmite. „A sosit vremea decontului", spun useliștii, încercând să folosească votul ca pe o armă împotriva președintelui.

În România votul antiBăsescu a devenit o modă, un laitmotiv electoral. Mesajul este facil, nu îți trebuie multă creativitate pentru a-l transmite. „A sosit vremea decontului”, spun useliștii, încercând să folosească votul ca pe o armă împotriva președintelui.

La finalul unei campanii centrată pe războiul USL – Traian Băsescu, în care ARD s-a diluat în mesajul prezidențial, puțini români au ieșit să voteze un anume candidat, o idee economică, un program de guvernare. În schimb, s-au lipit etichete. Nu poți vota un candidat ARD fără ca automat să ți se spună că ești băsist, nu este bine să votezi pe cineva de la USL fără să te legitimezi drept un anti-occidental.

Campania pentru parlamentarele din această toamnă s-a rezumat la întrebarea simplă „ești cu Băsescu sau împotriva lui”. Cele treizeci de zile electorale au arătat exact în acest fel: un președinte prezent până la enervare pe ecranele televizoarelor, dublat de liderii USL care amenințau cu suspendarea de cel puțin câteva ori pe zi. Zero discurs economic, prea puține informații cu ce se va întâmpla în 2013.

Lupta antiBăsescu a început în 2007, ca un experiment politic, când s-a testat pentru prima dată credibilitatea locatarului Palatului Cotroceni. În 2009, campania prezidențială deja atinsese un punct fierbinte, lupta antiBăsescu fiind deja un slogan de campanie. Au urmat pe rând, mișcările de stradă din ianuarie 2012, când s-a strigat la unison „jos Băsescu”, alegerile locale – un alt motiv pentru a da un mesaj împotriva lui Băsescu și referendumul din 29 iulie, tot pentru demiterea lui Traian Băsescu. La toate președintele a pierdut, dar el a rămas tot la Palatul Cotroceni. 

Pe 9 decembrie, românilor li s-a spus că votează împotriva lui Traian Băsescu și PDL. O nouă promisiune că votul acesta reprezintă cheia eliminării președintelui din jocul politic. Radicalul Antonescu l-a amenințat pe Traian Băsescu că va fi suspendat, semn că lupta nu se va încheia acum dacă Victor Ponta nu va rămâne premier.

Astfel, după aceste alegeri există șanse ca românii să mai voteze o dată împotriva lui Traian Băsescu. Astăzi se va da cel puțin al patrulea vot antiBăsescu. Depinde cum numără fiecare.

Oare de câte astfel de voturi anti mai au nevoie politicienii pentru a-i convinge pe români să vină la urne? Oare de câte astfel de voturi împotriva sa mai are nevoie președintele Traian Băsescu pentru a înțelege că ceva este greșit în felul în care își îndeplinește atribuțiile constituționale?

Citește și Ruptura Tăriceanu

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
Cum ar fi încercat Ilie Bolojan să salveze mandatul de primar al lui Dominic Fritz
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
De ce a decis un român invitat la nunta vărului să scoată bani din plicul pentru dar: „Ei m-au chemat, eu sunt oaspetele”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Soția bogătașului Don Pepe cere în instanță bani de la EX: ”Anturajul în care ne învârtim este unul de oameni de afaceri înstăriți”
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Un satelit cât o valiză ar putea detecta primul semnal cosmic dinaintea apariției stelelor