Prima pagină » Puterea Gândului » Năstase și Becali i-au pus capac lui Antonescu

Năstase și Becali i-au pus capac lui Antonescu

Năstase și Becali i-au pus capac lui Antonescu

Ceea ce era de rostit a fost rostit. A trebuit să revină Adrian Năstase din închisoare că să limpezească viitorul USL și să le strice jucăria umblătorilor cu cioara vopsită prin târgurile politicii. Pe scurt: „Există o anumită presiune în interiorul PSD, pentru ca social-democrații să aibă un candidat propriu la prezidențiale” a spus omul, fără drept de apel.

Sigur că „o anumită” este doar exprimarea, în cuvinte, a unei eschive diplomatice. Dar aici nu e vorba de „o anumită” presiune. Aici e vorba de o serioasă nemulțumire pesedistă, pur și simplu. Rostirea lui Năstase este sensul dat mutărilor succesive efectuate, în ultimul timp, de liderii USL tot mai ferm divizați pe meterezele psihologice ale războiului rece.

Este exprimarea unui adevăr, în pofida credulității celor care au văzut și poate mai văd, încă, în Uniune, un cocteil Molotov anti-Băsescu.

E drept că USL a fost construită ca o platformă stabilă de pe care să zboare rachete către zidul Cotroceniului, în războiul-șoc de astă-vară. Odată, însă, contracarată acțiunea, puterea ei efectivă a scăzut dramatic în atare sens, indiferent de susținerea parlamentră de care dispune.

Răcindu-se acțiunea de preluare a puterii, s-au cam răcit și relațiile interunionale. Apoi, pe fondul lipsei de program, resurse și credibilitate externă a liderilor USL, a devenit mult mai convenabil pentru premier să coabiteze instituțional cu un președinte care prezenta, „cel puțin”, garanții la nivel euro-atlantic.

Binomul proiectat – Ponta-premier, Antonescu-președinte – s-a transformat, din mers, într-unul funcțional: Ponta-Băsescu. Liderul liberal a pierdut – logic, el nefiind antrenat în actul de conducere – imagine, notorietate, ba, chiar și credibilitate, în contextul partidei procurorilor șefi.

Aproape neverosimil, potrivit unui sondaj comandat de trustul Intact, electoratul îl îndeamnă pe premier către o coabitare și mai strânsă cu actualul președinte, semn că șeful Senatului i-a devenit indiferent.

Pe acest fond, Crin Antonescu pare ieșit din joc, slăbit, expus. Ca atare, apare aproape firesc anunțul primei filiale PSD care decide să nu-l mai susține pe Antonescu la prezidențiale. Cu toată încercarea de a drege busuiocul, venită din partea „amicului” Ponta, vocile importante din partid vorbesc tot mai des de „rușinea de a nu avea un candidat propriu pentru Cotroceni”.

La urma urmei, care să fi fost argumentul lui Ponta, în încercarea de a-i determina pe greii partidului, devoratori ai osului puterii până la măduvă, să-l susțină pe Antonescu? Ce „carbaxin” politic ar fi fost necesar ca să-i sedeze, să-i aburească și ei să accepte, în frunte, un președinte liberal, șeful unui partid devenit, din prima zi după alegeri, inamicul lor numărul unu? Prietenia lui cu Crin? Ce telenovelă…

Ce sens să mai aibă, în „afacerea” politică, prietenia cu un om pe care până și Gigi Becali l-a abandonat în favoarea lui Dan Diaconescu?!

 

 

Mediafax
Nicușor Dan, despre noul Guvern: 'Sunt foarte optimist'
Digi24
Prima reacție a lui Putin după ce SUA au bombardat instalațiile nucleare ale Iranului
Cancan.ro
ANM anunță cupolă de foc peste România! Zonele unde temperatura va depăși 38 de grade Celsius
Prosport.ro
Gimnasta cu aur pentru România la Jocurile Olimpice, luptă dură cu depresia: „Am ajuns aproape în comă”
Adevarul
Ce poate învăța Nicușor Dan de la Iliescu, Băsescu și Iohannis: „Trebuie să jongleze cu rețeaua care controlează România din umbră”
Mediafax
Pericolele ascunse ale pedichiurii și manichiurii: ce greșeli să eviți
Click
Ea este iubita lui Victor Ponta! Politicianul, alături de o tânără misterioasă, o șatenă naturală, care a cucerit scena mondenă la evenimentul regal!
Wowbiz
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Antena 3
Vedeta OnlyFans atacată după ce a petrecut o vacanță cu starul minor al Barcelonei Lamine Yamal se scuză: Nu am 30 de ani, am doar 29
Digi24
Pe cine propune PSD pentru postul de judecător la Curtea Constituțională. Anunțul făcut de Sorin Grindeanu
Cancan.ro
Cum arată mormântul lui Ciprian Pian? De necrezut ce i-a pus familia Duduianu pe pereți 😲
Ce se întâmplă doctore
Ce face și cum arată Leticia Calderon, la 56 de ani. „Esmeralda” este de nerecunoscut la 27 de ani de la telenovela care a făcut-o celebră
observatornews.ro
"Chiar a fost super uşor". Ce note aşteaptă un elev la Română, la Evaluarea Naţională
StirileKanalD
VIDEO Iranul a atacat baza aeriană a americanilor din Qatar. Rachete, lansate și asupra unei baze de trupe SUA din Irak
KanalD
Evaluare Națională 2025: A fost publicat baremul oficial la Limba și literatura română!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
EXCLUSIV: Prețul rovinietei s-ar putea dubla! Noul plan de guvernare a fost publicat
Descopera.ro
ULUITOR: De ce este mai bine să mănânci cu betișoare?
Capital.ro
Anunț despre serviciul militar obligatoriu. Totul e clar. Toată lumea se pregătește de luptă
Evz.ro
Val de căldură peste România: Cum eviți insolația și deshidratarea
A1
Neurochirurgul Leon Dănăilă, prima declarație după ce s-a scris că a murit. Cum a apărut știrea falsă despre decesul său
Stirile Kanal D
Pe Notino.ro, Summer Black Friday 2025 vine cu reduceri de până la 33%
Kfetele
Mama Elodiei Ghinescu își plânge dorul pentru unicul său nepot, Patrick! Ce s-a întâmplat cu el, în toți acești ani?
RadioImpuls
A murit o concurentă de la Bravo, ai stil! Tânăra avea doar 30 de ani
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Vreau și eu un conăcel, acolo, cu 100 mp, teren de tenis, piscină...
Descopera.ro
Care este cea mai bună poziție de dormit? Dar cea mai proastă? Știința răspunde!