Prima pagină » Mini » Supărată pe sancțiunile din Vest, Rusia s-a răzbunat pe McDonald’s

Supărată pe sancțiunile din Vest, Rusia s-a răzbunat pe McDonald’s

Rusia a închis temporar 12 restaurante McDonald's, din cauză că acestea ar fi încălcat normele alimentare și sanitare, scrie Business Insider.

Lanțul fast-food american are 440 de restaurante în Rusia, aceasta fiind între primele 10 piețe ale McDonald’s din lume.

Închiderea celor 12 restaurante McDonald’s a venit după ce, la începutul lunii, președintele rus Vladimir Putin a semnat un decret care interzice importul de produse alimentare și agricole din țări care au impus sancțiuni Rusiei. Printre acestea, se numără produse din carne, lactate, fructe și legume din state precum SUA, UE, Norvegia, Canada sau Australia.

Restaurantele au fost închise după mai multe inspecții inopinate ale angajaților Agenției pentru protecția consumatorilor din Rusia. ”Nu este vorba despre interzicerea McDonald’s în Rusia. Pur și simplu au fost mai multe inspecții”, a declarat vicepremierul rus Arkadi Dvorkovici.

Printre restaurantele McDonald’s închise în Rusia se numără și cel din piața Pușkin din Moscova, devenit faimos pentru cozile interminabile de la deschiderea sa, în 1990.

QUIZ:

1. Când a devenit Vladimir Putin președintele Federației Ruse?

2. Când și-a dobândit Ucraina independența față de URSS?

3. Când a fost anexată Crimeea de către Rusia?

4. Câți români trăiesc oficial în Ucraina?

5. Cum îl cheamă pe președintele actual al Ucrainei?

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
7 miniștri interimari ai cabinetului demis Bolojan au mandatele expirate de 24 de zile. Nici președintele Nicușor Dan nu are o soluție
Digi24
Andrei Caramitru: România ar intra într-un „dezastru” în trei-patru săptămâni dacă ar fi retrogradată la „junk”
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
„Am mâncat parizer trei săptămâni după o zi de excursie”. Reportaj din județul unde vacanța e considerată o ironie
Mediafax
AUR a făcut anunțul! Începe demersurile pentru SUSPENDAREA lui Nicușor Dan și cere alegeri anticipate
Click
Au explodat prețurile apartamentelor din România. Orașul în care locuințele noi sunt cu 21% mai scumpe decât anul trecut
Digi24
„Nu o recunosc”. Scandal uriaș în jurul Maiei Sandu: salarii de mii de euro, CV-uri falsificate și verișoare în funcții publice
Cancan.ro
A confundat BAC-ul cu NUBA! Cum s-a putut îmbrăca un elev din Mehedinți la Bacalaureat depășește orice imaginație
Ce se întâmplă doctore
Puțini știu cine este Raluca Olaru, fosta soție a lui Mircea Radu. Are o carieră impresionantă în medicină
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Cum verifică experții autenticitatea unui ceai Pu-erh vechi. Industria falsurilor din spatele ceaiurilor de colecție