Prima pagină » Votează » SONDAJ. Cu ce partid ați vota dacă duminică ar fi alegeri parlamentare?

SONDAJ. Cu ce partid ați vota dacă duminică ar fi alegeri parlamentare?

SONDAJ. Cu ce partid ați vota dacă duminică ar fi alegeri parlamentare?
Legea privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului a fost promulgată luni, 20 iulie, de președintele Klaus Iohannis.

Legea privind alegerea Camerei Deputaților și Senatului a fost promulgată luni, 20 iulie, de președintele Klaus Iohannis. Proiectul de lege privind alegerile parlamentare prevede că alegerile vor fi pe liste parlamentare, cu prag electoral de 5%, iar norma de reprezentare să fie un deputat la 73.000 locuitori și un senator la 168.000 locuitori.

Potrivit acestei norme de reprezentare, ar urma să fie 308 deputați, cărora li se adaugă cei 18 deputați ai minorităților, 134 de senatori și doar 6 parlamentari de diaspora (2 senatori și 4 deputați, menținându-se numărul actual al celor care îi reprezintă pe românii din străinătate).

Prin intrarea în vigoare a legii promulgate de Iohannis, se revine practic la sistemul electoral practicat până în 2008.

Potrivit unui sondaj INSCOP, dacă duminica viitoare ar fi organizate alegeri parlamentare, PNL ar obține peste 44% din voturile românilor, urmat de Alianța PSD-UNPR cu 37,1%. În Parlament ar mai intra și UDMR, cu 5,1% din voturi.

Românii nu au o opțiune clară când vine vorba de disponibilitatea de a acorda votul unui partid nou înființat.

Recomandarea video

Mediafax
Analiză | Un al Treilea Război Mondial este plauzibil, dar iată cum poate fi evitat
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
De la hobby la profit. Tânărul care crește păsări „ca la țară” pentru a scăpa de alimentele procesate
Mediafax
Patru cercetări științifice care păreau absurde, dar au dat rezultate absolut remarcabile
Click
„M-a umplut de apă din cap până-n picioare”. Oana Roman, deranjată de vecinii de hotel, în vacanța de ziua ei
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Iuliana Dup, de la Pro TV, pentru cele 15 săptămâni de Desafio
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Gabriela Cristea în costum de baie după ce a slăbit 30 de kilograme. E mândră de silueta ei! Fanii au criticat-o
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezi au prezentat sistemul hibrid cu inteligență artificială care va bate Toyota
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
În 1990, un bărbat a găsit cea mai mare peșteră din lume, iar apoi a „pierdut-o”