Prima pagină » Mini » Dragnea îl trage oficial pe Ponta pe linie moartă. „Pactul național” pe care îl propune liderul PSD

Dragnea îl trage oficial pe Ponta pe linie moartă. „Pactul național” pe care îl propune liderul PSD

Dragnea îl trage oficial pe Ponta pe linie moartă. „Pactul național
Pactul propus de Dragnea forțelor politice din România după ce "epoca Traian Băsescu" s-a încheiat

Liviu Dragnea a spus, vineri seară, la Școala de Vară a femeilor social-democrate, că dorește un armistițiu politic pe termen lung care să ducă la realizarea unui plan de dezvoltare strategică a țării, transmite corespondentul MEDIAFAX.

„Vreau să promovăm ideile unei păci politice eficiente, ale unui armistițiu politic pe termen lung. Vreau să promovăm ideea unui pact politic al tututor forțelor politice pentru a putea realiza un plan de dezvoltare eficientă și strategică a acestei țări pentru următorii 20-30 de ani. Gândiți-vă ce ar înseamna să mergem ca și până acum. O guvernare construiește ceva, mai mult sau mai puțin, vine următoarea guvernare și dărâmă tot sau se preocupă un an, doi să schimbe tot ce au făcut cei dinainte. Și România după fiecare ciclu politic pierde un an sau doi și pierde în competiția din ce în ce mai dură cu celelalte popoare. Nu cumva e mai bine ca noi să promovăm aceste idei de un climat politic bazat pe dialog și continuitate, nu cumva este posibil ca noi să ne putem strânge toate forțele politice în jurul marilor proiecte naționale, în jurul unui proiect de țară care să fie peren și să nu mai poată fi schimbat de nicio forță politică pentru că a participat la construcția lui”, a declarat Liviu Dragnea.

El a menționat că toate scandalurile din perioada când Traian Băsescu a fost președinte nu au folosit nimănui și că atunci România a pierdut oportunități importante.

„Gândiți-vă la cei 10 ani care au trecut. Zece ani sfâșiați de războaie permanente politice, de conflict permanent, de hărțuieli permanente în care s-au frânt destine, în care România a pierdut momente importante și oportunități importante. Gândiți-vă cum ar fi fost guvernele Victor Ponta dacă ar fi fost un alt climat politic, bazat pe dialog, fiecare cu doctrina lui, față de perioada în care trebuia tot timpul să răspundă unor atacuri venite din alte zone. Cui a folosit acest lucru ? A folosit românilor ? Nu. I-a folosit lui Traian Băsescu ? Nu. Ne-a folosit nouă ? Nu. Poate a folosit celor care nu iubesc această țară. (…) Nu putem spune că au fost ani pierduți, dar au fost niște oportunități ratate”, a explicat liderul interimar al PSD.

El a adăugat că își dorește ca această perioadă să fie depășită și să se intre într-o nouă epocă politică.

„Îmi doresc foarte mult să intrăm într-o nouă epocă politică. Epoca Traian Băsescu, o epocă a războiului, s-a consumat, suntem într-un moment de inflexiune. Avem un președinte care nu pare că-și dorește războaie politice cu orice preț, haideți să-l folosim, haideți să-l lăsăm să ne folosească. Sper să înțeleagă și președintele, sper să înțelegem și noi, liderii de partid și membrii de partid, că un război politic permanent dus cu orice preț și cu mize foarte mici nu face decât să afecteze viitorul acestei țări”, a afirmat Liviu Dragnea.

Școala de Vară a femeilor din PSD se desfășoară, de vineri până duminică, la Mamaia, evenimentul de vineri seara fiind însă găzduit de Teatrul Național de Operă și Balet „Oleg Danovski” din Constanța.

Recomandarea video

Mediafax
„Pot influența formarea unui guvern.” Bolojan explică de ce neafiliații contează mai mult decât UDMR
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Lora, amenințată cu MOARTEA! A cerut protecția Poliției
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Eşec pentru Kremlin la Beijing: Putin a plecat fără acordul vital pentru gazele rusești și a anulat conferința de presă
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
A renunțat la munca de birou și și-a construit o căsuță din panouri de paie: „Rămâneam fără bani și eram nevoit să mă împrumut”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Tot mai multe femei refuză presiunea de a se „transforma” înainte de nuntă