Prima pagină » Sport » Tot ce trebuie să știi înainte de România-Finlanda: trafic restricționat, program prelungit la metrou, reguli de acces pe stadion

Tot ce trebuie să știi înainte de România-Finlanda: trafic restricționat, program prelungit la metrou, reguli de acces pe stadion

Tot ce trebuie să știi înainte de România-Finlanda: trafic restricționat, program prelungit la metrou, reguli de acces pe stadion
Traficul rutier va fi restricționat, gradual, pe străzile din jurul Arenei Naționale, înainte și după meciul de fotbal dintre echipele naționale ale României și Finlandei, care va avea loc joi, de la ora 21.45.

Astfel, traficul rutier va fi restricționat, gradual, la nevoie, pe strada Tony Bulandra, cu excepția autobuzelor, troleibuzelor și tramvaielor RATB, până la terminarea partidei și la plecarea suporterilor de pe stadion, potrivit Brigăzii Rutiere a Capitalei.

Circulația va fi restricționată gradual, la nevoie, și pe Bd. Pierre de Coubertin, între Șoseaua Iancului și intrarea în Stadionul „Național Arena”, cu excepția mijloacelor RATB, pe banda I de pe Bd. Basarabia, sensul dinspre Bd. Chișinău către Piața Hurmuzachi, pe strada Vatra Luminoasă, de la intersecția cu stradaTony Bulandra, până la intersecția cu Bd. Pierre de Coubertin, inclusiv devierea traseelor RATB, precum și pe strada Maior Coravu, inclusiv străzile dinspre strada Vatra Luminoasă.

De asemenea, traficul pe strada Vasile Șerbănică, pe tronsonul cuprins între Bd. Basarabia și intrarea în stadion, va fi restricționat de la ora 15.00.

La finalul meciului vor fi restricții de circulație, gradual, pe Bd. Basarabia, între Piața Hurmuzachi și Bd. Chișinău, pe strada Maior Coravu și pe Bd. Pierre de Coubertin.

Șoferii pot circula, în timpul restricțiilor de trafic, pe rutele ocolitoare Șoseaua Mihai Bravu – Șoseaua Iancului – Șoseaua Pantelimon, Bd. Unirii – Bd. Decebal – Șoseaua Mihai Bravu – strada Baba Novac – Bd. Nicolae Grigorescu – Bd. Basarabia.

Regia Autonomă de Transport București a prelungit, joi, programul de circulație pe liniile de tramvaie 1, 40, 56, liniile de troleibuze 86 și 90, precum și pe liniile de autobuze 101, 102, 104, 133, 311, 330 și 335, toate făcând legătura cu zona centrală și cu stațiile de metrou. Acestea se vor afla în trafic până când vor pleca ultimii spectatori de la Arena Națională.

Și la metrou va fi, joi, program prelungit cu două ore, ultimele trenuri urmând să plecând de la stațiile capăt de magistrală la ora 00.45. Trenurile de metrou de pe liniile M1 (Dristor – Pantelimon), M2 (Pipera – Berceni), M3 (Preciziei – Anghel Saligny) și M4 (Gara de Nord 2 – Parc Bazilescu) vor circula la un interval de aproximativ 10 – 12 minute, potrivit Metrorex.

Partida România – Finlanda, din penultima etapă a grupelor de calificare la Campionatul European din 2016, va avea loc joi, de la ora 21.45, pe Arena Națională.

Accesul spectatorilor în stadion se va face începând cu ora 19.30, doar pe bază de bilete sau invitații.

Peste 600 de jandarmi din cadrul Jandarmeriei Capitalei vor asigura măsurile de ordine publică și siguranța spectatorilor care vor fi prezenți la partida România – Finlanda.

De asemenea, peste 260 de polițiști bucureșteni vor fi prezenți atât în apropierea stadionului și în alte zone care duc spre Arena Națională, cât și în stațiile de metrou și în mijloacele de transport în comun.

Accesul spectatorilor pe stadion va fi permis doar cu steaguri naționale, fără alte însemne sau inscripții, embleme, pancarte, bannere, afișe sau alte suporturi care conțin texte, litere, simboluri, sloganuri, imagini sau texte.

Suporterii nu pot intra pe stadion cu materiale pirotehnice și au interdicție să afișeze inscripții care incită la ură națională, rasială, de clasă ori religioasă, la discriminări de orice fel și la violență, potrivit legislației.

Recomandarea video

Mediafax
Hotelul care îți dă banii înapoi în funcție de cât de mult plouă
Digi24
VIDEO „Războiul pe care nu ai voie să-l vezi”. Cum rescriu Emiratele Arabe Unite povestea atacurilor iraniene (Bellingcat)
Cancan.ro
Cât a plătit un client pentru o cursă Uber de 12 km, din București până la Aeroportul Otopeni
Prosport.ro
FOTO. Cum arată Eva în costum de baie! Prezentatoarea TV i-a uimit pe fani
Adevarul
Trump, mesaj furibund pentru Iran: „Deschideți strâmtoarea, nenorociți nebuni, sau veți trăi în Iad. Slăvit să fie Allah”
Mediafax
BCE: România, printre țările UE cu cea mai mare creștere a investițiilor publice. Nivel record susținut de fonduri europene
Click
Cum au ajuns să-și împartă treburile în gospodărie Anca Țurcașiu și iubitul ei: „Trăim unul pentru celălalt”
Digi24
Scandalul de pe „acoperișul lumii”: cum au ajuns fraudele cu asigurări pe Everest și ce legătură are bicarbonatul de sodiu
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă cu doar 1960 de euro. Terenul are 1922 de metri pătrați
Ce se întâmplă doctore
Ioana Tamaș, imagini incendiare în costum de baie! Soția lui Tamaș arată senzațional la 37 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Am condus în România noile Dacia Duster și Bigster cu tracțiune integrală și transmisie automată
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion îsi sună mama în noaptea nunții: – Mamăăă!
Descopera.ro
Fibrele, noul „trend” în nutriție: cât de mult este, de fapt, sănătos?