Prima pagină » Tragedia Din Clubul Colectiv » În ce stare se află cei șapte pacienți din clubul Colectiv, internați la Spitalul Militar

În ce stare se află cei șapte pacienți din clubul Colectiv, internați la Spitalul Militar

În ce stare se află cei șapte pacienți din clubul Colectiv, internați la Spitalul Militar
Toți cei șapte pacienți răniți în incendiul din clubul Colectiv care mai sunt internați la Spitalul Militar sunt în secția de Chirurgie Plastică, în stare bună, staționară și se pot alimenta, a declarat, luni, managerul unității sanitare, colonel medic Florentina Radu-Ioniță.

„Avem șapte pacienți care sunt toți pe secția de Chirurgie Plastică, sunt staționari, au fost grefați, pansați, continuă pansamentele. Toți pacienții care sunt pe Chirurgie Plastică se pot alimenta cu aliment specifice, au o stare generală bună. Asta este partea bună a lucrurilor”, a spus directorul general al Spitalului Militar Central.

De asemenea, toți cei cinci pacienți care au fost transferați de la Spitalul Militar Central la unități sanitare din Olanda, Austria și Marea Britanie sunt în stare staționară, a mai spus colonel medic Florentina Radu-Ioniță.

„Pacientul transferat în Olanda, care a fost foarte critic, cu stare generală gravă, despre transportul căruia am avut mari emoții, are o stare generală staționara spre ameliorare ușoară, ceea ce este un lucru extraordinar de bun. Pacienta transferată la Spitalul AKH este într-o stare staționară, nu s-a agravat starea ei. Celălalt pacient transferat la Rotterdam, care nu a fost intubat, are stare generală ameliorată. În cursul serii (duminică seara, n.r.) au mai fost transferați doi pacienți care erau în Terapie Intensivă, unul la Bristol și celălalt la Newcastle, au ajuns cu bine, așteptăm vești și de acolo. Suntem în permanentă legătură cu Ministerul Afacerilor Externe, care transmit pe mail informații, cu atașatul militar din Olanda, cu Spitalul AKH”, a precizat directorul general al Spitalul Militar Central.

În urma incendiului din clubul Colectiv, din 30 octombrie, au decedat 46 de persoane și alte aproximativ 150 au fost rănite și internate în spitale din Capitală.

În spitalele din Capitală mai sunt internate, luni, 83 de persoane rănite în incendiul din clubul Colectiv, dintre care 15 sunt în stare critică, șase în stare gravă și 61 sunt stabilizați.

Dintre pacienții internați în spitale din Capitală, 35 au fost transportați spre unități sanitare din străinătate, însă patru au decedat. Ultima care a decedat, luni, la o clinică din Israel, este jurnalista și fotografa Teodora Maftei, care fusese transferată săptămâna trecută, la o clinică din Israel. Bateristul trupei Goodbye to Gravity, Bogdan Enache a murit duminică seară, după ce a intrat în stop cardiorespirator în aeronava care îl transporta la o clinică din Elveția și care a fost întoarsă din drum. Alți doi răniți au decedat sâmbătă, după ce au ajuns în Olanda.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Putin l-a sunat pe Trump de Ziua Americii. Ce au vorbit cei doi timp de o oră și jumătate
Cancan.ro
Câți lei primește un profesor supraveghetor la Bacalaureat 2026, pe zi
Prosport.ro
Imagini unice: Gigi Becali, în șlapi, discută cu preoții cărora le-a dat un Bentley de peste 300.000 de euro. EXCLUSIV
Adevarul
Ne va distruge inteligența artificială? Ion Stoica, românul care controlează infrastructura AI globală, dărâmă mitul apocalipsei
Mediafax
CRIZĂ de aparate de aer condiționat în Europa
Click
Românul care a fugit de sărăcie și a ajuns parașutist profesionist în Legiunea Străină. „Am avut halucinații de foame și de sete”
Digi24
„Marea barieră de foc” vs. „inima întunecată” a Eurasiei: Pe unde trece linia frontului în războiul pentru următoarea ordine mondială
Cancan.ro
Alertă la granița României! Avioanele de vânătoare au decolat de urgență
Ce se întâmplă doctore
Cum arată vila de lux în care locuiesc Adelina Pestrițu și Virgil Șteblea! Cum au văzut-o au și achiziționat-o: „Le are pe toate”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Artificiile trase de Ziua Americii puteau să doboare un avion: „Tocmai am auzit o bubuitură!”
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce credem că „nu iese fum fără foc”? Explicația psihologică pentru unul dintre cele mai vechi proverbe