Prima pagină » Eu Primar » Olguța Vasilescu, un nou mandat la Craiova

Olguța Vasilescu, un nou mandat la Craiova

Olguța Vasilescu, un nou mandat la Craiova
Olguța Vasilescu a câștigat un nou mandat de primar al municipiului Craiova, cu peste 60% dintre voturile exprimate, conform unei numărători paralele efectuate de PSD, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Surse din PSD Dolj au declarat, pentru MEDIAFAX, că s-a finalizat numărătoarea paralelă a voturilor în 25% dintre secțiile de votare din Craiova. Rezultatele parțiale arată că Lia Olguța Vasilescu a obținut, în
aceste secții de vot, 62,65% dintre sufragii. Aceasta este urmată de Pavel Badea cu 12,75% dintre voturi.

Olguța Vasilescu a declarat, încă de la închiderea procesului de votare, că se așteaptă să obțină un procent mare de voturi.

„A fost prima oară când nu s-a dat un vot anti, împotriva cuiva, ci au dat un vot pro. Asta înseamnă că ceea ce am reușit să facem în ultimii patru ani a fost pe placul lor. Eu îi asigur că voi munci cel puțin la fel cum am făcut până acum și mă voi bate pentru Craiova indiferent care va fi guvernarea, pentru că este un oraș care trebuie să se dezvolte în continuare și mizez foarte mult și pe ceea ce se va întâmpla în toamnă,
pentru că semnalul electoratului a fost unul foarte clar, un vot categoric pro PSD și asta ne dă nouă șansa să dovedim că în toamnă vom avea iarăși un guvern care se va uita către această parte a Olteniei, așa cum s-a întâmplat și cu guvernul Ponta. Ne îndreptăm către un scor istoric pentru Craiova și pentru județul Dolj”, a afirmat Olguța Vasilescu.

Aceleași surse din rândul social-democraților au declarat că PSD ar fi câștigat alegerile în peste 80 din cele 111 primării din județul Dolj.

Liberalii doljeni anunță și ei că au câștigat alegerile în 28 de localități din județ, conform primelor rezultate.

La alegerile locale din data de 5 iunie 2016 au votat 52,5% dintre doljenii cu drept de vot. În Craiova, procentul prezenței la vot a fost de 38,6%.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Haos la granița Spaniei cu Marocul. Zeci de mii de migranți s-au întors voluntar
Digi24
Traian Băsescu, despre criza energetică: „Este un caz penal. Am ajuns aici cu niște panarame de miniștri”
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Prosport.ro
Rusoaica Irina Shayk se iubește la 40 de ani cu un star mai tânăr decât ea cu 11 ani
Adevarul
Un ONG cere anchetarea activității și veniturilor lui Marian Godină: „Circul a mers prea departe”
Mediafax
Alina Gorghiu: „Bolojan a refuzat delimitarea de Simion și AUR”. Ce spune despre Fritz și Nicușor Dan
Click
3 zodii vor trece prin momente complicate în luna august. Vor avea de depășit cumpene la care nici nu s-ar fi gândit
Digi24
De ce fug oamenii din Maroc: explicația crizei de la granița spaniolă
Cancan.ro
Nostradamus, previziuni îngrijorătoare pentru a doua jumătate a lui 2026: 'Va fi doborât de fulger'
Ce se întâmplă doctore
Fosta iubită a lui Cristiano Ronaldo, iubit cu 11 ani mai tânăr. E un jucător de baschet foarte cunoscut! Imagini incendiare cu cei doi
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Este LEGAL ca Poliția să stea cu radarul sub pom sau după un panou publicitar?
Descopera.ro
Galaxia noastră s-a răsturnat la 90 de grade, iar astronomii nu știu de ce
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ea în dormitor: – Eu nu sunt genul acela de fată!
Descopera.ro
O tradiție ritualică, veche de 25.000 de ani, ascunsă sub podeaua unei peșteri bizare